reklama

Do czego służy uziemienie we wtyczce?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Do czego służy uziemienie we wtyczce? - Zdjęcie główne

Do czego służy uziemienie we wtyczce? | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości PabianiceW ofercie producentów gniazdek elektrycznych znajduje się szeroka gama produktów różniących się funkcjami i wyglądem. Jedną z istotnych właściwości przy wyborze kontaktów jest obecność uziemienia, które często jest niezbędne do bezpiecznego korzystania z instalacji elektrycznej w budynku. Uziemienie odpowiada za ochronę przed porażeniem elektrycznym oraz zapewnia bezpieczne odprowadzenie nadmiaru prądu. Jest konieczne w urządzeniach o metalowych obudowach i większym poborze mocy, takich jak lodówki, pralki czy komputery. Wybór między gniazdkami z uziemieniem a bez niego zależy od specyfiki instalacji oraz rodzaju podłączanych urządzeń.

Jak działa uziemienie?

Uziemienie to standardowy element instalacji elektrycznych w budynkach, umożliwiający bezpieczne korzystanie z urządzeń takich jak telewizor, lodówka, pralka, odkurzacz czy żelazko. Każdy sprzęt o dużej mocy może w nieoczekiwanym momencie ulec uszkodzeniu, powodując przepięcie, czyli chwilowy wzrost napięcia w instalacji przekraczający 230 V. Uziemienie chroni przed takimi wzrostami napięcia, co może nawet uratować życie. Uziemienie to przewód, który różni się od fazowego i neutralnego zerowym napięciem. Wszystkie przewody uziemiające w budynku są połączone w jeden system, którego końcówka, zwana uziomem, jest metalowym prętem zakopanym w gruncie. Zadaniem uziomu jest odprowadzanie zbędnych ładunków elektrycznych do ziemi. Brak uziemienia może spowodować, że metalowe części urządzenia znajdą się pod napięciem, co stanowi zagrożenie dla człowieka. Dzięki uziemieniu ładunki elektryczne są bezpiecznie odprowadzane do ziemi, zapewniając sprawną i bezpieczną pracę urządzeń i instalacji elektrycznych.

Gniazda z uziemieniem czy bez?

Gniazdka elektryczne różnią się kolorem, materiałem, liczbą kontaktów, dodatkowymi funkcjami, takimi jak wyłącznik, oraz ceną. Mogą także posiadać bolec uziemiający, co jest konieczne do podłączenia wielu urządzeń używanych na co dzień. Jeśli sprzęt ma wtyczkę przeznaczoną do instalacji z uziemieniem, nie można podłączyć go do kontaktu bez metalowego bolca, ponieważ nie zapewni to dostatecznej ochrony przed porażeniem prądem. Uziemienie w gniazdku jest niezbędne przy podłączaniu sprzętu o dużej mocy. Urządzenia z wtyczkami bez otworu na przewód z zerowym napięciem można podłączyć do gniazdka z uziemieniem. Wybierając nowe kontakty, należy uwzględnić rodzaj sprzętu i wtyczek, które będą do nich podłączane. W domu jest niewiele miejsc, gdzie uziemienie nie będzie potrzebne, dlatego montaż kontaktów z bolcem ochronnym jest rozsądnym wyborem.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy