Pod koniec lutego premier Donald Tusk na antenie TVN 24 zapowiedział, że na początku marca ruszą deportacje zatrzymanych w Polsce kryminalistów. Do swoich krajów trafić mają m.in. Gruzini, którzy tworzą niebezpieczne gangi.
Dostał pięcioletni zakaz wjazdu do strefy Schengen. Ukrainie został wydalony z Polski
Kilka dni później na portalu X napisał: Otrzymałem szczegółowe informacje od szefa MSWiA o zdecydowanych działaniach służb wobec zagranicznych gangów. Dokonano licznych zatrzymań. Czas na deportację.Jak się okazuje, polskie służby faktycznie rozpoczęły deportacje. Jeden z mężczyzn został zatrzymany i odstawiony na granicę przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Łodzi.
Mjr SG Dagmara Bielec, rzecznik prasowy Komendanta Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej, poinformowała nas, że chodzi o 30-letniego obywatela Ukrainy.
Mężczyzna został ujęty po opuszczeniu zakładu karnego, gdzie odsiadywał wyrok za znieważenie funkcjonariusza oraz naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariuszy policji podczas i w związku z pełnieniem przez nich obowiązków służbowych
- dodała.
Czytaj również: Pożar fabryki pod Zgierzem! Strażacy walczą z żywiołem
Do zatrzymania obywatela Ukrainy przez łódzkich funkcjonariuszy Straży Granicznej doszło w piątek 28 lutego 2025 roku, przed jednym z zakładów karnych. Mężczyzna został zatrzymany w wyniku podjętej kontroli legalności pobytu, która wykazała, że dane 30-latka figurują w systemie jako osoby niepożądanej na terytorium RP z uwagi na przestępstwa, których się dopuścił. - Ze względu na naruszenie porządku prawnego, a także ochronę bezpieczeństwa i porządku publicznego - cudzoziemiec otrzymał decyzję zobowiązującą do powrotu, z jednoczesnym zakazem ponownego wjazdu na terytorium państw strefy Schengen na okres 5 lat - wyjaśnia mjr SG Dagmara Bielec.
Następnego dnia mężczyzna został pod konwojem doprowadzony do granicy z Ukrainą i przekazany tamtejszym służbom.
Tomasza Siemoniaka, szefa MSWiA, poinformował, że według statystyk z 2024 r. obcokrajowcy podejrzewani są o popełnienie 5 proc. wszystkich przestępstw w Polsce. Od początku 2025 r. zarzuty popełnienia przestępstw usłyszało 2 tys. 616 obcokrajowców. Po akcji, która miała miejsce 13 i 14 lutego funkcjonariusze policji i straży granicznej zatrzymali niemal 1474 poszukiwanych osób - zarówno naszych rodaków, jak i obcokrajowców. Procedurę wydalenia z kraju wszczęto wobec 398 cudzoziemców.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.