Krztusiec jest ostrą chorobą dróg oddechowych, głównie wieku dziecięcego, wywoływaną przez bakterie Bordetella pertussis. Charakterystycznym objawem choroby jest długotrwale utrzymujący się napadowy kaszel z wydzieleniem lepkiej plwociny.
Może wystąpić bezdech i utrata przytomności z powodu niedotlenienia. Ta choroba jest bardzo groźna
Lek. med. Anna Guzek, konsultant wojewódzki w dziedzinie epidemiologii, informuje, że do zakażenia dochodzi drogą powietrzno-kropelkową. Pierwszy okres choroby trwa do 2 tygodni i charakteryzuje się takimi objawami jak nieżyt nosa, spojówek, gardła i oskrzeli.
– Choroba przebiega z długotrwałym, napadowym kaszlem z wydzieleniem lepkiej plwociny. U dzieci poniżej 6. miesiąca życia zamiast napadowego kaszlu może wystąpić bezdech i utrata przytomności z powodu niedotlenienia. Na świecie zdarzają się nawet zgony z powodu tej choroby. U chorych dzieci mogą również wystąpić powikłania, np. zapalenie płuc, ucha środkowego, trwałe uszkodzenie mózgu i utrata wagi ciała– wylicza pani doktor.
- druga dawka szczepienia przeciwko krztuścowi zostałaby przesunięta z 14. na 11. rok życia,
- zostałaby wprowadzona trzecia dawka dla młodzieży w wieku 16-17 lat,
- szczepienia mogłyby być wykonywane w aptekach,
- wprowadzono by refundację szczepionek,
- rozszerzono by diagnostykę krztuśca w ramach świadczeń gwarantowanych.
Według ostatnich danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny w styczniu 2025 roku zgłoszono 2676 zachorowań na krztusiec. W tym samym miesiącu 2024 roku zgłoszono 153 przypadki, a w ciągu całego 2024 roku zachorowało ponad 32 000 osób.
Jeżeli chodzi o nasze województwo, to jak nas poinformował Zbigniew Solarz, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi, w styczniu 2025 r. zarejestrowano 300 przypadków zachorowań na krztusiec, a w analogicznym okresie 2024 r. – 40 przypadków. - W 2024 r. odnotowano w naszym województwie 3603 przypadki krztuśca - dodaje.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.