- W ubiegłym tygodniu na mocy ugody przedsądowej łódzka kuria zwróciła kolejnym osobom około 85 proc. kwoty żądanej w pozwie
- mówi Sławomir Pawlik, inicjator akcji "Stop cmentarnemu wyzyskowi".
Panem Sławkiem wstrząsnął koszt pogrzebu ojca
Pan Sławek utworzył na facebooku profil o takiej nazwie w 2019 roku, po pogrzebie ojca. Koszt pochówku, w skład którego weszła m.in. opłata za grób, kapłana i firmę pogrzebową, ostatecznie wyniósł kilkanaście tysięcy złotych. Brzezinianin dostał sygnały o podobnych cenach od innych mieszkańców. Postanowił zaprotestować, bo jego zdaniem koszty pogrzebu bliskiej osoby nie powinny przerastać możliwości finansowych członków rodziny.
Kolejny list do kurii pozostał bez odpowiedzi
Brzezinianin, popierany przez sąsiadów, wysłał w tej sprawie pismo do zarządzającej nekropolią łódzkiej kurii. W odpowiedzi wytknięto mu przekłamania i zasugerowano, że podobne ceny są na innych cmentarzach. Kolejny list do kurii pozostał bez odpowiedzi. Brzezinianie zorganizowali więc protest na drodze krajowej 72. Kolejnym krokiem było poinformowanie o sprawie Konferencji Episkopatu Polski oraz papieża Franciszka. Pierwsza instytucja nie zareagowała, a z Watykanu nadeszła odpowiedź, że organem właściwym do zajęcia się tą sprawą jest nie kto inny, jak archidiecezja łódzka.
Postanowili wystąpić na drogę sądową
Wtedy grupa protestujących, przy wsparciu pro bono prawników z kancelarii Głogowski&Majewski, postanowiła wstąpić na drogę sądową przeciwko kurii. Jak dotąd, wszystkie sprawy udało się zakończyć porozumieniem i zwrotem części kosztów pochówku.
- W chwili obecnej do adwokatów i do mnie napływają zgłoszenia żałobników z calej Polski. Zapewniam, ze wszystkie będą przeanalizowane pod względem możliwości prawnych w kwestii wniesienia pozwu sądowego przeciwko administracjom różnych cmentarzy. Osoby zainteresowane zostaną osobiście powiadomione o możliwościach i konkretnych działaniach, które można w ich sprawie podjąć
- zapewnia Sławomir Pawlik.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.