Iwona Chmielewska
Urodziła się 5 lutego 1960 roku w Pabianicach. Autorka i ilustratorka książek dla dzieci i dorosłych. Tworzy głównie autorskie książki picture book, których większość jest wydawana w Korei Południowej. Jest autorką między innymi takich książek jak: "O wędrowaniu przy zasypianiu", "Pamiętnik Blumki" czy "Kłopot". Została nagrodzona w konkursach: Złote Jabłko na Biennale Ilustracji w Bratysławie, Międzynarodowe Targi Książek Dziecięcych w Bolonii oraz Polish Graphic Design Awards.
Anita Błachowiak
Urodziła się 7 lipca 1973 roku. Posłanka na Sejm IV, V i VI kadencji z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Była przewodnicząca koła Frakcji Młodych SdRP. 1998 objęła funkcję radnej, a dwa lat później została wiceprzewodniczącą Rady Miasta Pabianic. W 2001 i 2005 roku dostała się do sejmu z list SLD w okręgu sieradzkim. Swoją trzecią kadencję w parlamencie rozpoczęła w 2007 roku z listy koalicji Lewica i Demokraci, otrzymując 22 698 głosów. Później nie ubiegała się o reelekcję.
Dora Diamant
Urodziła się 4 marca 1898 roku. Była aktorką, opiekunką i partnerką Franza Kafki. Po smierci pisarza, w jej posiadaniu znalazły się 35 listów i około 20 notesów, które zostały skonfiskowane w 1933 roku przez Gestapo. W latach 30. XX wieku przebywając w Niemczech, wstąpiła do partii komunistycznej i poślubiła Lutza Laska - redaktora pisma "Die Rote Fahne". Zmarła 15 sierpnia 1952 roku w Londynie.
Agata Gajda
Urodziła się 29 sierpnia 1980 roku. W latach 1995-2017 była koszykarką grając między innymi w Reprezentacji Polski. Swoją karierę rozpoczęła od MTK Pabianice. Lub był kontynuatorem tradycji Włókniarza Pabianice. Później występowała w barwach takich jak: ŁKS Łódź, Zapolex Toruń, KS Odra Brzeg czy CCC Polkowice. Gajda w 2005 i 2009 roku reprezentowała kraj w Mistrzostwach Europy. Karierę reprezentacją zakończyła w 2010 roku.
Joanna Kadłubowska
Urodziła się 23 maja 1923 roku. Polska biolożka specjalizująca się w mykologii i botanice. Zasłynęła na świecie jako specjalistka w zakresie taksonomii zielenic. Ponadto jest twórczynią łódzkiej szkoły algologii. Do jej najważniejszych prac należą: "Desmidiaceae torfowiska na Marysinie III", "Występowanie ogników rdzy kreskowej na obu stronach liści kwaśnicy zwyczajnej" oraz "Spirogyra subsalsa Kützing – nowy dla Polski gatunek skrętnicy". W sumie opisała 15 nowych gatunków zielenic. Zdobyła takie nagrody i odznaczania jak: Złota Odznaka Uniwersytetu Łódzkiego, Złoty Krzyż Zasługi czy Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Zmarła 24 lipca 2009 roku w Łodzi.
Magdalena Majewska
Urodziła się 27 czerwca 1963 roku. Polska dziennikarka, publicystką oraz prezenterką telewizyjną. Swoja karierę rozpoczęła 1987 roku w TVP Łódź. Stworzyła takie cykle programowe jak: "Bardzo mała encyklopedia stroju", "Zanim powiesz rozwód", "Mały duży człowiek i Poradnik bałaganiarza". Jest autorką reportaży, które zostały wyemitowane dla Magazynu Expresu Reporterów, Telekuriera oraz Telewizji nocą. Do najważniejszych należą: "Bank nadziei", "Panna złota", "Więcej nie wrócili". Była Prowadzącą "Rozmowy Dnia" i wydawczynią programu "Twoje popołudnie z Telewizją Łódź". Za twórczy i kreatywny wkład w kształtowanie opinii publicznej została nagrodzona w 2008 roku prestiżowym "Mieczem Kotana". W 2019 roku jeden z jej reportaży pod tytułem Doktorat z bezdomności wyróżnił się na 29. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu.
Aleksandra Shelton
Urodziła się 30 marca 1982 roku. Jest polską i amerykańską szpadzistką. Jako zawodniczka AZS AWF Warszawa w latach 1999 – 2015 wygrywała mistrzostwa Polski w zawodach szpady indywidualnej. W 2003 roku zdobyła brązowy medal na Mistrzostwach Świata w Hawanie. Od 2004 do 2013 roku była brązową, srebrną oraz złotą medalistką w Mistrzostwach Europy w szpadzie indywidualnej i drużynowej. W 2018 roku przeprowadziła się do USA zmieniając barwy narodowe. Obecnie reprezentuje Stany Zjednoczone.
Jadwiga Wajsówna
Urodziła się 30 stycznia 1912 roku. Była polską lekkoatletką oraz medalistką olimpijską. Treningi sportowe zaczęła w Sokole Pabianice w wieku 8 lat. W 1932 roku na Igrzyskach olimpijskich w Los Angeles zdobyła brązowy medal w rzucie dyskiem. W tej samej dyscyplinie zdobyła srebrny medal na Igrzyskach w Berlinie w 1936 roku. Podczas wojny została aresztowana przez Gestapo, co skończyło się brutalnym przesłuchaniem i wybiciem zębów. Brała udział w powstaniu warszawskim, kopiąc rowy i budując umocnienia. Po wojnie powróciła do Pabianic i uprawiania sportu. W 1946 roku na Mistrzostwach Europy zdobyła brązowy medal w rzucie dyskiem. Została odznaczona Krzyżem Zasługi. Zmarła 1 lutego 1990 roku w Pabianicach.CZYTAJ TAKŻE: Restauracja, kino, a może romantyczny spacer? Sprawdź najlepsze miejsca w Pabianicach gdzie można spędzić dzień kobiet
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.