reklama

Pabianice zyskają lepszy dojazd do Kielc? Jest na to szansa. Sprawdź, od kiedy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PKP Intercity (archiwum)

Pabianice zyskają lepszy dojazd do Kielc? Jest na to szansa. Sprawdź, od kiedy - Zdjęcie główne

fotografia poglądowa, pociąg IC "Koziołek" | foto PKP Intercity (archiwum)

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości PabianiceUdało się wznowić bezpośrednie połączenia kolejowe do Spały, Opoczna, Skarżyska-Kamiennej i Radomia, a już wkrótce do tej listy mają dołączyć także Kielce. Zapowiedziano powrót zawieszonej 30 lat temu bezpośredniej relacji kolejowej, która ponowna pomoże dojechać bez przesiadek z Kielc do Łodzi, a nawet dalej.
reklama

O tym, jak warto inwestować w przywracanie bezpośrednich połączeń kolejowych mówi się od ponad dwóch lat, kiedy przywrócono pociągi na trasie Łódź Fabryczna – Spała.

Powrót bezpośrednich połączeń kolejowych województwo łódzkie

Połączenie to okazało się strzałem w dziesiątkę, a każdego weekendu pociągi zabierają setki podróżnych z całego województwa. 

reklama

Do regularnego kursowania powróciły także kilka lat temu pociągi na trasie Łódź Kaliska – Skarżysko-Kamienna, a niedawno także i kilka kursów do Radomia. Relacje te obsługuje Łódzka Kolej Aglomeracyjna i PKP Intercity (z Łodzi przez Tomaszów Mazowiecki, Opoczno, Radom i dalej w stronę Lublina).

Jak się okazuje, to nie koniec nowości dla podróżnych zarówno z województwa łódzkiego, jak i świętokrzyskiego.

reklama

Lepszy dojazd pociągiem z Łodzi do Kielc jeszcze w 2024 r.?

Jeszcze w 2024 roku podróżni mają odzyskać po 30 latach przerwy bezpośrednie połączenie kolejowe z Łodzi do Kielc. Będzie to możliwe dzięki wznowieniu relacji Kielce Główne – Poznań Główny przez Włoszczowę Północ, Opoczno Południe, Tomaszów Mazowiecki, Łódź Widzew i dalej w kierunku stolicy Wielkopolski.

- Propozycję przywrócenia bezpośrednich pociągów na trasę Kielce – Łódź i dalej w kierunku Poznania poruszyliśmy na ostatnim spotkaniu, w którym brał udział także wiceminister Piotr Malepszak. Spotkała się ona z entuzjazmem i otrzymaliśmy od ministerstwa zgodę na jej realizację

reklama

- mówi dla portalu TuLodz.pl Michał Piasecki, przewodniczący Komisji Infrastruktury, Transportu i Środowiska Rady Miasta Kielce.

Pociągi mają pojechać już od nowego rozkładu jazdy, który wejdzie w życie w grudniu 2024 r.

- Po 30 latach ponownie dojedziemy bez przesiadki pociągiem zarówno z Kielc do Łodzi, ale i także dalej, bo do Poznania. Na początek zależy nam na tym, aby były to na przykład dwa połączenia, jedno rano i drugie wieczorem, a później oczywiście, aby było ich jak najwięcej

- dodaje Piasecki.

Podróż z Łodzi do Kielc ma zająć mniej niż dwie godziny. Aktualnie trwa ustalanie zarówno kwoty, jaka będzie potrzebna na uruchomienie takich połączeń oraz ustalanie dokładnej trasy pociągu.

reklama

Po 30 latach przerwy wracają bezpośrednie pociągi z Łodzi do Kielc

Rozmowy dotyczą m.in. niedublowania połączeń na trasie Tomaszów Mazowiecki – Poznań, na której aktualnie kursuje już IC „Koziołek” (relacji Lublin Główny – Poznań Główny). Wariantem trasy jest trasowanie pociągu przez Łódź Widzew, Łódź Kaliską, Zgierz i dalej przez Kutno, Koło, Konin do Poznania, albo przez Łódź Widzew, Łódź Retkinię, Pabianice i dalej w kierunku Poznania.

Bezpośrednie połączenie Łodzi z Kielcami pozwoli również na krótszy i konkurencyjny czas przejazdu w porównaniu z wyborem auta lub autobusów. Aktualnie podróż autem z Łodzi do stolicy województwa świętokrzyskiego zajmuje około 2,5 godziny, pociągiem natomiast minimum ponad godzinę więcej wraz z przesiadką z IC na Polregio na przystanku kolejowym Włoszczowa Północ.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama