reklama

Skazani odkupują winy. Budują domki lęgowe dla ptaków, sprzątają ulice i dbają o zieleń [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: SM Pabianice

Skazani odkupują winy. Budują domki lęgowe dla ptaków, sprzątają ulice i dbają o zieleń [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
4
zdjęć

Skazani z Pabianic sprzątają miasto, naprawiają ogrodzenia w szkołach czy przedszkolach, jesienią budują domki dla jeży, a na wiosnę budki lęgowe dla ptaków. | foto SM Pabianice

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości PabianiceNa swoim koncie mają różne przewinienia - np. jazdę pod wpływem alkoholu lub stosowanie przemocy domowej. Nie wszystkich sądy skazują na kary więzienia. Niektórzy winy mogą odkupić w... pracy w ramach prac społecznie użytecznych. Skazani z Pabianic sprzątają miasto, naprawiają ogrodzenia w szkołach czy przedszkolach, jesienią budują domki dla jeży, a na wiosnę budki lęgowe dla ptaków.
reklama

Prace skazanych nadzoruje Straż Miejska w Pabianicach. W tej chwili ma 12 podopiecznych. 

Skazani z Pabianic pomagają zwierzętom

Pomoc i ekologia w jednym. Skazani, którzy wykonują prace społecznie użyteczne, zbudowali budki lęgowe dla ptaków. Domki wykonano z drewna, które pozyskano podczas sprzątania działek miejskich. Zaimpregnowano je z kolei specjalnym preparatem, który kupiono za środki uzyskane ze sprzedaży butelek i makulatury, na które natrafiono podczas sprzątania miasta.

- Śmieci zawsze segregujemy i co możemy, sprzedajemy. Domki niby można było pomalować zwykłym lakierem, ale skonsultowaliśmy się z osobami, które się na tym znają i doradzono nam specjalną bejcę. Dzięki temu domku nie rozpadną się po roku, będą długo służył ptakom

reklama

- mówi w rozmowie z TuPabianice.pl Tomasz Makrocki, komendant Straży Miejskiej w Pabianicach.

Budki lęgowe zawieszono w siedmiu lokalizacjach, na terenie działek miejskich. 

- Jeden z naszych podopiecznych, pan Arek, dwa domki wykonał wraz z synem, pan Michał z kolei trzy domki wraz z ojcem

- dodaje Tomasz Makrocki.

Skazani jesienią również pomagali zwierzętom, wówczas przygotowywali domki dla jeży. Jak przyznaje Tomasz Makrocki, prace społecznie użytecznie na pewno mobilizują skazanych do działania.

- Przychodzą do nas 2-3 razy w tygodniu na kilka godzin. Te prace na pewno ich dyscyplinują

reklama

- przyznaje komendant.

Niektórzy z podopiecznych to np. osoby, które na koncie mają takie przestępstwa jak jazda pod wpływem alkoholu czy przemoc domowa lub niepłacenie alimentów. Sąd niekiedy zasądza karę w formie prac społecznie użytecznych od razu. Bywa też tak, że ktoś opuszcza zakład karny wcześniej i pozostały do odbycia kary czas musi "odpracować". W najbliższą sobotę skazani będą prowadzić prace porządkowe na terenie przedszkoli.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama