To jedna z najpiękniejszych rzek. Malownicze zakole w lesie
Nad jedno z zakoli Grabi można trafić, jadąc przez częściowo położoną w lesie miejscowość Jamborek w gminie Zelów. Piaszczysta, leśna droga zaprowadzi nas do skrzyżowania, na którym trzeba skręcić w lewo. Dotrzemy do dość wysokiego klifu, w którym Grabia tworzy zatokę. Brzegiem klifu można ostrożnie zejść nad wodę.Cała Grabia ma 77 kilometrów długości. Płynąc rzeką od Marzenina do ujścia, można obserwować pozostałości dawnych młynów we wsiach Brzeski i Kozuby. Jeden z nich, w którym niedawno utworzono muzeum, stoi niedaleko od wspomnianego zakola Grabi, we wsi Talar.
To jedna z najpiękniejszych rzek. Bogactwo fauny
Grabia zasługuje na uwagę przede wszystkim ze względu na walory przyrodnicze. Jej fauna odznacza się niezwykłym bogactwem. Wykazano tam występowanie ponad 800 gatunków, w tym 80 odkrytych po raz pierwszy w Polsce i dwóch nowych dla nauki. Dzięki badaniom Grabia pod względem zoologicznym jest najlepiej poznaną rzeką w Polsce.
To jedna z najpiękniejszych rzek. Ochrona przyrody
W Grabi można obserwować m.in. wrotki, pijawki, mięczaki i widłonogi. Przy brzegach żyją ważki. Prawdziwe skarby kryje woda: żyją tu piskorz, minoga ukraińska, koza złotawa - gatunki ryb objęte ścisłą ochroną. Nad Grabią zobaczymy też m.in. zimorodka, bąka, cyrankę, bobra i wydrę.Dolina Grabi i jej dopływy są objęte licznymi formami ochrony przyrody. Jeśli więc decydujemy się spędzić nad nią czas, pamiętajmy, że jesteśmy tam gośćmi i korzystajmy z jej zasobów z szacunkiem i ostrożnością.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.