Czym jest przetoka zębowa?
Przetoka zębowa to pokryte nabłonkiem połączenie powstałe między dwoma jamami ciała. Z wnętrza przetoki często może wydostawać się wydzielina ropna, krwista lub krwisto-ropna. Najczęstszą przyczyną powstania przetoki zębowej jest zapalenie tkanek okołowierzchołkowych zęba lub zaawansowane, nieleczone zmiany próchnicze. Przetoka może pojawiać się również w wyniku nieprawidłowo przeprowadzonego zabiegu stomatologicznego. W efekcie dochodzi do tworzenia się kanału łączącego kieszeń ropną lub tkankę zapalną z jamą ustną.
Najczęściej wyróżnia się przetokę wewnętrzną lub zewnętrzną. Podział ten tyczy się miejsc ujścia przetoki. Jeśli jest nim jama ustna, to jest to przetoka dziąsłowa, wewnętrzna, a gdy ropa z przetoki wydostaje się w kierunku policzka lub brody, to mamy do czynienia z przetoką zewnętrzną. Do czego prowadzi nieleczona przetoka zębowa? Samo jej powstanie oznacza głęboko zakorzenione, nieleczone dolegliwości zapalne, toteż pozostawiając przetokę samą sobie jeszcze bardziej ignorujemy postępującą próchnicę. Jeśli nie udamy się do lekarza, mogą nam grozić poważne, wymagające długiego leczenia choroby bądź ekstrakcja zęba. Przetoka zębowa objawia się przede wszystkim silnym bólem i wyciekającą ropą, a w zaawansowanym stanie prowadzi do wydobywania się z naszych ust nieprzyjemnego zapachu.
Domowe sposoby na przetokę zębową
W przypadku przetoki zębowej konsultacja z dentystą jest kluczowa. Najważniejsza jest tutaj profilaktyka: jeśli dbamy o higienę jamy ustnej, prowadzimy właściwą dietę i regularnie odwiedzamy gabinet stomatologiczny istnieje znacznie mniejsze ryzyko, że nasze zęby zaatakuje próchnica, a co za tym idzie, również przetoka zębowa. Domowe sposoby mogą przede wszystkim pomóc w przyniesieniu ulgi i uśmierzeniu bólu. Stosowanie na noc zimnych kompresów, picie naparów ziołowych bądź branie leków przeciwbólowych to jedynie sposób na złagodzenie objawów – najważniejsze jest jak najszybsze udanie się do stomatologa, które opracuje plan leczenia przetoki.
Leczenie przetoki zębowej
Wiemy już, czym jest i jak się objawia przetoka zębowa. Jak leczyć to nieprzyjemne schorzenie? Leczenie przetoki zębowej z reguły polega na wykonaniu zabiegu chirurgicznego, mającego na celu usunięcie infekcji i zainicjowanie procesu gojenia. Po dokładnym zdiagnozowaniu i ocenie stanu jamy ustnej pierwszym krokiem jest zwykle wykonanie zdjęcia RTG, które pozwoli dokładnie zlokalizować stan zapalny i przetokę zębową.
Dentysta może wtedy zdecydować się na leczenie kanałowe, jeśli zapalenie jest jednak zbyt zaawansowane konieczna może okazać się nawet ekstrakcja zęba. Zignorowana przetoka zębowa może doprowadzić do zainfekowania sepsą, na szczęście jest to scenariusz, do którego nie dochodzi często. Jeśli więc zauważamy u siebie pierwsze objawy występowania przetoki zębowej, koniecznie umówmy się na jak najszybszą wizytę u stomatologa. Jeśli nie wiemy, gdzie w naszej okolicy znaleźć dobrego lekarza, wystarczy wyszukać w Internecie hasło „dentysta Łódź” lub „dentysta + nazwa naszej dzielnicy”, aby móc łatwo znaleźć lokalne, sprawdzone gabinety stomatologiczne.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.