Obywatelskie zatrzymanie pijanego kierowcy
19 marca po godzinie 20:00 kutnowscy policjanci zostali skierowani w rejon sklepu spożywczego na terenie gminy Łanięta, gdzie kierujący golfem przyjechał na zakupy prawdopodobnie pod wpływem alkoholu.
- Z relacji zgłaszającej wynikało, że mężczyzna przyjechał na parking sklepowy, wysiadł wraz z pasażerką z pojazdu, a następnie chwiejnym krokiem zataczał się do sklepu. Gdy po chwili wrócił do samochodu, kobieta podeszła do niego – wyczuła od niego silną woń alkoholu, a następnie uniemożliwiła mu dalszą jazdę, wyjmując kluczyki ze stacyjki. Zadzwoniła też na numer alarmowy, informując o całym zdarzeniu - mówi mł. asp. Daria Olczyk, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Kutnie.
Mężczyzną podejrzewanym o jazdę "na podwójnym gazie" okazał się 46-latek. Przeprowadzone przez policjantów badanie wykazało, że miał on niespełna 3 promile alkoholu w organizmie.
Dodatkowo okazało się, że mężczyzna nie posiadał uprawnień do kierowania. Oświadczył zgodnie z pasażerką, że przyjechali do sklepu, bo… skończył im się alkohol.
- Kierowanie w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo sąd będzie orzekał przepadek pojazdu mechanicznego lub jego równowartości - zaznacza oficer prasowa kutnowskiej policji.
Mężczyźnie grozi także wysoka grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
- Policjanci kierują słowa uznania dla obywatelskiej postawy zgłaszającej. Jej reakcja pozwoliła na wyeliminowanie pijanego kierowcy. Pamiętajmy: nietrzeźwi za kierownicą stanowią śmiertelne zagrożenie zarówno dla siebie jak też innych uczestników ruchu - dodaje mł. asp. Daria Olczyk.
Bat na pijanych kierowców. Nowe przepisy weszły w życie
Przypomnijmy, 14 marca weszły w życie nowe przepisy wobec kierowców, którzy prowadzą pojazdy mechaniczne pod wpływem alkoholu czy narkotyków. Sąd będzie orzekał przepadek pojazdu mechanicznego lub jego równowartości. Przepis ten ma służyć do walki z nietrzeźwymi kierującymi.
Jak wylicza policja, przepadek pojazdu będzie orzekany między innymi w następujących przypadkach:
- zawartość alkoholu w organizmie kierującego przekroczy 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm w wydychanym powietrzu;
- sprawca katastrofy, osoba sprowadzająca bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy albo sprawca wypadku drogowego dopuści się tych czynów w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegnie z miejsca zdarzenia albo wypije alkohol lub zażyje środek odurzający po popełnieniu tych czynów, a przed poddaniem badaniu stanu trzeźwości albo badaniem na obecność środków odurzających;
- nietrzeźwy lub znajdujący się pod wpływem środka odurzającego kierujący, który:
- był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za takie przestępstwa związane z katastrofą i wypadkiem;
- znajduje się w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo.
Info: KPP Kutno/KPP Łęczyca
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.