reklama

Narodowy Fundusz Zdrowia ukarał Pabianickie Centrum Medyczne. Powód? Pacjentce odmówiono aborcji

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: PCM

Narodowy Fundusz Zdrowia ukarał Pabianickie Centrum Medyczne. Powód? Pacjentce odmówiono aborcji - Zdjęcie główne

Pabianicki szpital zamierza odwołać się od postanowienia NFZ. | foto PCM

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości PabianiceNarodowy Fundusz Zdrowia nałożył na Pabianickie Centrum Medyczne potężną karę finansową. Powodem jest to, że placówka odmówiła jednej z pacjentek przeprowadzenia aborcji. Lekarz miał powołać się na tzw. klauzulę sumienia.
reklama

Ponad pół miliona złotych kary

Kontrola została zakończona w ubiegłym tygodniu.

- W wyniku stwierdzenia nieprawidłowości nałożono karę w wysokości 550 tys. zł, zgodnie z paragrafem 30 ust. 1 pkt 1 lit f ogólnych warunków umów z tytułu udzielania świadczeń w sposób lub w warunkach nieodpowiadających wymogom określonym w obowiązujących przepisach lub umowie. Obecnie kontrolowanemu podmiotowi przysługuje prawo do zgłoszenia w terminie 14 dni zastrzeżeń do wystąpienia pokontrolnego

- informuje Andrzej Troszyński z Biura Komunikacji Społecznej i Promocji NFZ.

PCM zamierza się odwołać

Pabianicka placówka nie zgadza się z oceną NFZ.

reklama

- Szpital nie odmówił pacjentce prawa do wykonania aborcji, wskazał jedynie, że konieczne jest przedłożenie przez pacjentkę ostatecznych wyników diagnostycznych. Szpital skorzysta z przysługującego mu prawa zgłoszenia, na piśmie, do prezesa NFZ odwołania od wyniku kontroli, tj. zastrzeżeń do treści zawartych w wystąpieniu pokontrolnym. Stosowne pismo jest już w przygotowaniu. Od decyzji prezesa NFZ będzie zależało nasze dalsze postępowanie

- mówi Patrycja Socha, rzeczniczka prasowa placówki, i dodaje, że szpital w przypadku nieuwzględnienia odwołania od wyniku kontroli wystąpi na drogę sądową przeciwko NFZ wraz ze złożeniem do sądu wniosku umożliwiającego zablokowanie potrącenia kary.

reklama

"Żaden z lekarzy nie stosował ani nie stosuje klauzuli sumienia"

Rzeczniczka PCM zaprzecza, że w przypadku pacjentki zastosowano klauzulę sumienia

- Żaden z lekarzy oddziału ginekologiczno-położniczego szpitala nie stosował w tym czasie ani nie stosuje obecnie klauzuli sumienia. Żadnej pacjentce nie odmówiono hospitalizacji i udzielenia świadczenia gwarantowanego, polegającego na terminacji ciąży w uzasadnionych prawnie i medycznie przypadkach. Również w sytuacji pacjentki, której prawidłowość udzielonych świadczeń była przedmiotem kontroli NFZ, nie doszło do odmowy udzielenia świadczenia. Szpital podejmował wszelkie działania mające na celu kompleksowe zaopiekowanie się pacjentką, działał z poszanowaniem praw pacjenta i należytą starannością.

reklama

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama