Pracownicy powiatowych stacji rozpoczęli 1 kwietnia szczegółową weryfikację danych o stanie zaszczepienia naszych dzieci. Jak już wcześniej zapowiedział Główny Inspektorat Sanitarny dr n. med. Paweł Grzesiowski, sprawdzone zostaną karty szczepień 7,5 miliona dzieci. - Kontrola obejmie prawie 10000 punktów szczepień, zarówno tych, które korzystają ze szczepionek zakupionych przez ministra zdrowia, jak i tych korzystających ze szczepionek kupionych przez rodziców szczepionych dzieci - przyznał. Pracownicy powiatowych stacji sprawdzą karty dzieci i młodzieży w wieku od 0 do 19 lat.
Ruszyły kontrolę. Co będą sprawdzać pracownicy powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznej?
Kontrolę rozpoczęły się również w naszym województwie. Jak nas poinformowała Zbigniew Solarz, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi, kontrole obejmą karty szczepień dzieci i młodzieży, podlegających obowiązkowym szczepieniom ochronnym.
Celem kontroli jest sprawdzenie, ile dzieci w poszczególnych rocznikach zostało zaszczepionych przeciwko chorobom zakaźnym, zgodnie z kalendarzem szczepień obowiązkowych. Kontrole nie są nakierowane na karanie świadczeniodawców ani rodziców
- podkreśla rzecznik powiatowej stacji.
Jak dodał, realizacja kontroli jest pierwszym etapem kompleksowego programu, mającego na celu m.in. cyfryzację kart szczepień obowiązkowych, podobnie, jak ma to miejsce w przypadku kart szczepień zalecanych.
Kontrola ma również zidentyfikować dzieci, których nie zaszczepiono z powodów medycznych oraz z powodu odmowy rodziców z innych przyczyn.
Czytaj również: Facebook uznał, że posąg matki Polki jest zdrożny. Szpital odpowiedział ciekawą inicjatywą [ZDJĘCIA]
Coraz więcej rodziców się na to decyduje. Jakie kary za unikanie obowiązku szczepienia?
Mimo że eksperci przekonują, że szczepienia to najskuteczniejszy sposób leczenia wielu chorób wciąż nie brakuje sceptyków, jeżeli chodzi o podanie tego typu preparatów. Dodajmy, że w Polsce spadek szczepień obowiązkowych dotyczy wszystkich chorób. Widać to również w naszym regionie. Zbigniew Solarz wylicza, że pod koniec 2024 r. Państwowa Inspekcja Sanitarna w województwie łódzkim odnotowała 7548 dzieci, u których występowały braki, lub opóźnienia w wykonywaniu obowiązkowych szczepień ochronnych. Natomiast pod koniec 2023 r. było takich dzieci - 4228.Rodzice, którzy unikają zaszczepienia swoich dzieci, muszą liczyć się z karą grzywny. Wysokość pierwszej wynosi 500 zł. W przypadku dalszego nieszczepienia dzieci kwota ta jest kolejno podwyższana do nawet kilku tysięcy złotych. Nie może przekroczyć jednak 50 tys. zł na jednego rodzica.
Karę nakłada Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, działając z upoważnienia wojewody danego regionu. W naszym przypadku jest to wojewoda łódzki.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.