Jeszcze do niedawna wielu z nas uważało, że tornada zdarzają się tylko w krajach znajdujących się z dala od Polski, np. w USA. Okazuje się, że niestety, tak nie jest. Groźne zjawiska pogodowe występują również u nas, a od jakiegoś czas coraz częściej. W weekend niebezpiecznie było w okolicach naszego województwa.
W niedzielę około godziny 16.15 koło Koła (woj. wielkopolskie) przeszła trąba powietrzna. Poinformowali o tym Polscy Łowcy Burz. - W miejscowości Powiercie-Kolonia k. Koła (wschodnia część woj. wielkopolskiego) przeszła siódma odnotowana w tym roku w Polsce trąba powietrzna. Według relacji świadków, trąba powietrzna związana z przechodzącą burzą uszkodziła lub zerwała co najmniej osiem dachów budynków mieszkalnych oraz gospodarczych - napisali łowcy w mediach społecznościowych.
(arch. Polscy Łowcy Burz)
W poniedziałek niebezpiecznie było w naszym regionie. Lało i wiał porywisty wiatr. Jak już informowaliśmy, tego dnia strażacy odnotowali 305 zgłoszeń, najwięcej pow.: zgierski (130), wieluński (48), sieradzki (34), pabianicki (24), łęczycki (20), kutnowski (18), łowicki (10). Interwencje dotyczyły głównie zalań i powalonych drzew.
Samą Łódź, tym razem, nawałnica ominęła.
Więcej na ten temat przeczytacie w artykule: Burza i ulewa w Łódzkiem. Setki interwencji strażaków. Wiele ulic pod wodą
W środę natomiast Łowcy burz - Łódzkie, poinformowali, że do granic województwa łódzkiego znowu zmierza szybkim tempem aktywna strefa dość silnych burz. Przynosi przede wszystkim silniejsze porywy wiatru (do 80-90 km/h) i ulewy do 20-30 mm. Strefa przesuwa się na północny-wschód. Również Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed burzami, silnymi opadami deszczu oraz porywistym wiatrem.
Warto się zabezpieczyć, zabierając, np. z balkonu rzeczy, które mogą odlecieć, lub się zniszczyć.
Polskie alei tornad. Na liście, m.in. miasta z naszego województw
Jak już wcześniej wspominaliśmy, dla wielu osób tornada są czymś, o czym wcześniej mówiło się w kontekście innych, odległych krajów, a szkody, jakie wyrządziły, oglądało się w telewizji, lub internecie. Niestety, to zjawisko dotarło do Polski, jak się okazuje, już dawno temu, jednak ich częstotliwość i intensywność w ostatnich latach znacznie wzrosła. Do tego stopnia, że powstała nawet "Polska aleja tornad", na której znajduje się również Ziemia Łódzka.Regionem, w którym najczęściej pojawiają się w Polsce trąby powietrzne, jest Wybrzeże. Jak informuje IMiGW, mowa tu o trąbach wodnych. Zwykle występują one na przełomie lata i jesieni, kiedy morze jest jeszcze ciepłe, a napływające masy powietrza chłodne.
Jeśli spojrzeć na ryzyko trąb powietrznych pod kątem ich intensywności i powodowanych zniszczeń, to województwa śląskie, opolskie, małopolskie, świętokrzyskie, łódzkie i mazowieckie są rzeczywiście najczęściej dotykane tego typu zdarzeniami
- wylicza instytut.
Orientacyjny przebieg Polskiej Alei Tornad, fot. swd.eu
- Trąby powietrzne coraz częściej nazywamy tornadami, ponieważ w swojej genezie i sile przypominają zjawiska tak często spotykane na amerykańskich równinach. Zwykle towarzyszą one gwałtownej formie burzy, tzw. superkomórce, która zapewnia trąbie powietrznej paliwa – ciepłego powietrza obfitującego w wilgoć - tłumaczy IMiGW.
Eksperci dodają, że siła burz jest zależna od energii dostępnej w powietrzu, a na tę energię składa się temperatura i zawartość pary wodnej. Najbardziej energetyczne masy powietrza napływają do Polski z południa. Często burze powstają już nad Alpami i „wędrują” na północ oraz wschód wykorzystując naturalne uwarunkowania terenu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.