reklama

Miejscowości w Łódzkiem na trasie "Polskiej alei tornad". Tu możemy się spodziewać armagedonu!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Wiola Zasiadczyk

Miejscowości w Łódzkiem na trasie "Polskiej alei tornad". Tu możemy się spodziewać armagedonu! - Zdjęcie główne

Tak wyglądała Łódź po nawałnicy, która przyszła 18 sierpniu 2023 roku | foto Wiola Zasiadczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości PabianiceW środę w regionie mogą wystąpić burze oraz silne wiatry. Warto zabezpieczyć rzeczy na balkonach oraz wokół domu. Czy możemy spodziewać się takich zawirowań pogodowych jak w weekend?
reklama

Jeszcze do niedawna wielu z nas uważało, że tornada zdarzają się tylko w krajach znajdujących się z dala od Polski, np. w USA. Okazuje się, że niestety, tak nie jest. Groźne zjawiska pogodowe występują również u nas, a od jakiegoś czas coraz częściej. W weekend niebezpiecznie było w okolicach naszego województwa. 

W niedzielę około godziny 16.15 koło Koła (woj. wielkopolskie) przeszła trąba powietrzna. Poinformowali  o tym Polscy Łowcy Burz. - W miejscowości Powiercie-Kolonia k. Koła (wschodnia część woj. wielkopolskiego) przeszła siódma odnotowana w tym roku w Polsce trąba powietrzna. Według relacji świadków, trąba powietrzna związana z przechodzącą burzą uszkodziła lub zerwała co najmniej osiem dachów budynków mieszkalnych oraz gospodarczych - napisali łowcy w mediach społecznościowych. 

reklama

(arch. Polscy Łowcy Burz)

W poniedziałek niebezpiecznie było w naszym regionie.  Lało i wiał porywisty wiatr. Jak już informowaliśmy, tego dnia strażacy odnotowali 305 zgłoszeń, najwięcej pow.: zgierski (130), wieluński (48), sieradzki (34), pabianicki (24), łęczycki (20), kutnowski (18), łowicki (10). Interwencje dotyczyły głównie zalań i powalonych drzew. 

Samą Łódź, tym razem, nawałnica ominęła. 

reklama

W środę natomiast Łowcy burz - Łódzkie,  poinformowali, że do granic województwa łódzkiego znowu zmierza szybkim tempem aktywna strefa dość silnych burz. Przynosi przede wszystkim silniejsze porywy wiatru (do 80-90 km/h) i ulewy do 20-30 mm. Strefa przesuwa się na północny-wschód.  Również Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed burzami, silnymi opadami deszczu oraz porywistym wiatrem.

Warto się zabezpieczyć, zabierając, np. z balkonu rzeczy, które mogą odlecieć, lub się zniszczyć. 

Polskie alei tornad. Na liście, m.in. miasta z naszego województw 

Jak już wcześniej wspominaliśmy, dla wielu osób tornada są czymś, o czym wcześniej mówiło się w kontekście innych, odległych krajów, a szkody, jakie wyrządziły, oglądało się w telewizji, lub internecie. Niestety, to zjawisko dotarło do Polski, jak się okazuje, już dawno temu, jednak ich częstotliwość i intensywność w ostatnich latach znacznie wzrosła. Do tego stopnia, że powstała nawet "Polska aleja tornad", na której znajduje się również Ziemia Łódzka. 

reklama

Regionem, w którym najczęściej pojawiają się w Polsce trąby powietrzne, jest Wybrzeże. Jak informuje IMiGW,  mowa tu o trąbach wodnych. Zwykle występują one na przełomie lata i jesieni, kiedy morze jest jeszcze ciepłe, a napływające masy powietrza chłodne.

Jeśli spojrzeć na ryzyko trąb powietrznych pod kątem ich intensywności i powodowanych zniszczeń, to województwa śląskie, opolskie, małopolskie, świętokrzyskie, łódzkie i mazowieckie są rzeczywiście najczęściej dotykane tego typu zdarzeniami 

- wylicza instytut. 

Jeżeli chodzi o nasz teren, to z danych Europejskiej Bazy Danych o Gwałtownych Zjawiskach Atmosferycznych wynika, że takie zjawiska licznie występowały, m.in. w takich miejscowościach jak, Wola Kałkowa, Kutno, Pomarzany (powiat kutnowski), Jerwonice (powiat pabianicki), Buczek (powiat łaski), czy Chojne (powiat sieradzki).

Świadkami tego niebezpiecznego zjawiska pogodowego byli także mieszkańcy Płocka, oraz kilku miejscowości na granicy województw łódzkiego i mazowieckiego.

Orientacyjny przebieg Polskiej Alei Tornad, fot. swd.eu

 - Trąby powietrzne coraz częściej nazywamy tornadami, ponieważ w swojej genezie i sile przypominają zjawiska tak często spotykane na amerykańskich równinach. Zwykle towarzyszą one gwałtownej formie burzy, tzw. superkomórce, która zapewnia trąbie powietrznej paliwa – ciepłego powietrza obfitującego w wilgoć - tłumaczy IMiGW. 

Eksperci dodają, że siła burz jest zależna od energii dostępnej w powietrzu, a na tę energię składa się temperatura i zawartość pary wodnej. Najbardziej energetyczne masy powietrza napływają do Polski z południa. Często burze powstają już nad Alpami i „wędrują” na północ oraz wschód wykorzystując naturalne uwarunkowania terenu. 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama