reklama

Kosmetyk wycofany ze sklepów. GIS ostrzega – „może potencjalnie powodować choroby”

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kosmetyk wycofany ze sklepów. GIS ostrzega – „może potencjalnie powodować choroby” - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
5
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości PabianiceGłówny Inspektorat Sanitarny (GIS) wydał ostrzeżenia publiczne dotyczące kosmetyku oraz trzech produktów spożywczych, w których wykryto substancje niebezpieczne dla zdrowia. GIS apeluje do konsumentów o zwrócenie uwagi na numery partii i niespożywanie oraz nieużywanie wskazanych produktów.
reklama

Wycofaniu podlegają: krem, mąka pszenna, miód nektarowy lipowy oraz marynowane liście winogronowe.

Ostrzeżenie publiczne dotyczące kosmetyków

Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany poprzez system SAFETY GATE (system szybkiego ostrzegania o niebezpiecznych produktach nieżywnościowych o przekroczeniu limitów mikrobiologicznych w produkcie kosmetycznym) notyfikacja władz niemieckich SR/00625/25.

Ostrzeżenie dotyczy kremu CD Softcreme - Soft Creme Wasserlilie, który może znajdować się w sprzedaży w Polsce.

Producent wdrożył proces wycofania produktu z obrotu i od konsumentów. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej podjęły działania zgodnie z załączoną listą dystrybucji oraz monitorują rynek.

reklama

GIS ostrzega – nie należy stosować tego produktu. Produkt jest skażony mikrobiologicznie mezofilnymi bakteriami tlenowymi Pluralibacter gergoviae. Mikroorganizm może potencjalnie powodować choroby u niektórych konsumentów, szczególnie tych z osłabionym układem odpornościowym.

Nazwa produktu: CD Softcreme - Soft Creme Wasserlilie,

Poducent: Lornamead GmbH, Niemcy

Nr partii: -24291 281035; -24295 281041; -24292 281041; -24324 281169; -24293 281041; -24325 281169; -24294 281041; -24351 281169.

reklama

Mąka pszenna – obecność Escherichia coli

W badaniach właścicielskich wykryto obecność bakterii Escherichia coli produkującej toksynę Shiga (STEC) w partii mąki pszennej. Spożycie tego produktu bez odpowiedniej obróbki termicznej może prowadzić do zatrucia pokarmowego, a w skrajnych przypadkach do zespołu hemolityczno-mocznicowego (HUS).

Dystrybutor we współpracy z producentem wdrożył procedurę wycofania produktu z rynku i poinformował odpowiednie organy sanitarne. Proces monitoruje Państwowa Inspekcja Sanitarna.

Nazwa produktu: MĄKA PSZENNA UNIWERSALNA TYP 650, 1 KG, Dobre Plony

Numery partii: 29.09.2025 oraz 30.09.2025

Producent: GoodMills Polska Sp. z o.o.

Dystrybutor: ALDI Sp. z o.o.

reklama

Miód nektarowy lipowy – obecność sulfonamidów

Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła obecność sulfonamidów w partii miodu nektarowego lipowego. Sulfonamidy to substancje stosowane w weterynarii, które mogą powodować reakcje alergiczne u osób uczulonych.

Zakład produkcyjny wstrzymał dystrybucję produktu i rozpoczął procedurę wycofywania go z rynku. Proces nadzoruje Powiatowy Lekarz Weterynarii. GIS zaleca, by osoby uczulone na sulfonamidy nie spożywały tego produktu.

Nazwa produktu: Miód nektarowy lipowy (gramatury: 1000 g, 650 g, 370 g)

Numery partii: 15.11.2024, 18.11.2024, 31.12.2024

Producent: Roztoczański Związek Pszczelarzy w Tomaszowie Lubelskim

reklama

Marynowane liście winogronowe – przekroczenie norm pestycydów

System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) poinformował GIS o wykryciu przekroczenia dopuszczalnych norm 15 pestycydów w partii marynowanych liści winogronowych pochodzących z Armenii.

Niemiecki dystrybutor rozpoczął proces wycofania produktu z rynku, a Państwowa Inspekcja Sanitarna monitoruje działania w Polsce.

Nazwa produktu: Weinblätter, eingelegt 680 g, marka: Armenium

Numer partii: AP-006

Data minimalnej trwałości: 11.09.2025

Kraj pochodzenia: Armenia

Dystrybutor w UE: Grupa Korporacyjna Monolith (Niemcy)

Zalecenia dla konsumentów

GIS stanowczo zaleca, by nie spożywać produktów z wymienionych partii. Konsumenci, którzy posiadają te produkty, mogą je zwrócić do miejsca zakupu. W przypadku wystąpienia objawów zatrucia lub reakcji alergicznych należy skonsultować się z lekarzem.

Organy nadzoru kontynuują monitoring rynku, aby upewnić się, że wadliwe produkty zostały skutecznie wycofane.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo