ZUS informuje o świadczeniach dla stulatków
Z informacji przekazanych przez ZUS wynika, że wśród osób, które skończyły już 100 lat przeważają kobiety – jest ich 194, mężczyzn – 30-u.
- Najstarsza kobieta i najstarszy mężczyzna w województwie pobierający to świadczenie mieszkają na terenie działania I oddziału ZUS w Łodzi. Kobieta ma 107 lat i 4 miesiące, a mężczyzna 105 lat i 3 miesiące. W sumie na terenie działania I oddziału w Łodzi mamy 126 osób pobierających świadczenie honorowe, w tym 110 kobiet i 16 mężczyzn – przekazuje Monika Kiełczyńska, Regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego.
Na terenie II oddziału ZUS w Łodzi jest w sumie 70 stulatków, w tym 60 kobiet i 10 mężczyzn. Najstarsza kobieta ma 105 lat i 9 miesięcy, a najstarszy mężczyzna 102 lata i 1 miesiąc.
Na terenie działania Oddziału ZUS w Tomaszowie Mazowieckim, mamy 28 osób, które skończyły 100 lat, w tym 24 kobiety i 4 mężczyzn. Najstarsza kobieta ma 107 lat i 1 miesiąc, a najstarszy mężczyzna 103 lata i 3 miesiące.
- Po ukończeniu 100 lat seniorzy mogą liczyć na dodatkową gratyfikację pieniężną za wiek, czyli świadczenie honorowe przyznawane przez Prezesa ZUS. Wysokość świadczenia honorowego zależy od kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu setnych urodzin seniora – dodaje Monika Kiełczyńska.
Jak zauważa dla osób, które kończą ten wiek w różnych latach, kwota bazowa będzie więc inna, ponieważ co roku ulega zmianie i obowiązuje od 1 marca do końca lutego następnego roku.
Wysokość przyznanego świadczenia honorowego nie jest waloryzowana i nie ulega zmianie. Jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości. Od 1 marca 2024 r. dla nowych stulatków to 6 246,13 zł brutto miesięcznie. Jeszcze do końca lutego br. było to ponad 5,5 tys. zł brutto.
Świadczenie honorowe wypłacane jest z urzędu wraz z dotychczas pobieraną emeryturą lub rentą począwszy od miesiąca, w którym senior kończy sto lat.
- Specjalny dodatek może również otrzymać stulatek, który nie pobiera świadczeń emerytalno-rentowych z ZUS, lub innego organu emerytalnego, ale wówczas należy złożyć wniosek do ZUS-u o to świadczenie wraz z dokumentem potwierdzającym datę urodzenia – informuje M. Kiełczyńska.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.