reklama

Ekstremalna Droga Krzyżowa w Łódzkiem. Tę trasę nie wszyscy ukończą

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Ekstremalna Droga Krzyżowa Łódź

Ekstremalna Droga Krzyżowa w Łódzkiem. Tę trasę nie wszyscy ukończą - Zdjęcie główne

Ultramaraton w imię Boga. Kończy go niewielu. Oto Ekstremalna Droga Krzyżowa w Pabianicach | foto Ekstremalna Droga Krzyżowa Łódź

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości PabianiceDeszcz, błoto, mrok, ziąb i 40 kilometrów do przejścia – wszystko w imię Boga. Rozpoczęły się zapisy na tegoroczną edycję Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Po drodze jest 12 stacji. Każdy idzie na własną odpowiedzialność. 
reklama

Między 15 a 22  marca wystartuje kolejna edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, w której weźmie udział kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów na całym świecie. W Łódzkiem będzie można sprawdzić się w sumie na blisko 40 trasach. Każda z nich liczy co najmniej 40 km długości, dodatkowo śmiałkowie będą musieli pokonać podejścia o długości do pół kilometra. Droga będzie odbywać się nocy i ma teoretycznie trwać około 11 godzin. Praktycznie – jak zauważają - organizatorzy nie każdy będzie w stanie dotrzeć do ostatniej stacji. Po co takie wyzwanie?  

– Kiedy człowiek zrobi to raz, wie, że może zrobić to znowu – tłumaczył przed dwoma laty na łamach TuŁódź ks. Jacek Stryczek, pomysłodawca projektu. – To dlatego EDK jest dla wielu ludzi przełomem. Pomaga im „odpalić” w sobie zmianę, otworzyć się na Boga i drugiego człowieka.

reklama

Jak tłumaczą organizatorzy - w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej chodzi o wyjście poza strefę komfortu i porzucenie jej na rzecz wyzwania.

-  Nocna wędrówka w trudnych warunkach, fizyczny i psychiczny wysiłek na granicy wytrzymałości, a czasem już poza nią, dają pątnikom doświadczenie przekroczenia siebie, swoich ograniczeń i przyzwyczajeń, a to prowadzi ich do prawdziwej, głębokiej zmiany – można przeczytać na stronie internetowej akcji. 

Ekstremalna Droga Krzyżowa czerpie z duchowości św. Franciszka. Odbywa się w czasie Wielkiego Postu, a rozpoczyna ją wieczorna msza święta, po której uczestnicy ruszają w trasę. Ta ma co najmniej 30 km długości. Ale są i dłuższe – 40, a nawet 65 km. 
Jak informują organizatorzy, podczas drogi krzyżowej obowiązuje zasada skupienia i milczenia. Pątnicy idą samotnie lub w niewielkich grupach. Od stacji do stacji prowadzi ich aplikacja i ślad GPS. Ponieważ droga jest długa i trudna muszą mieć rzeczy na przebranie i spory zapas prowiantu. Podczas niej są zdani tylko na siebie. Wielu, mimo chęci nie osiąga celu.

reklama

Ekstremalna Droga Krzyżowa. Gdzie ruszyć w Łódzkiem? 

W województwie przygotowano w sumie ponad 30 tras o długości około 40 km. Najdłuższe z nich w Głownie i Koluszkach mają po 52 kilometry. 
Z Łodzi ruszają dwie trasy - pierwsza z Parafii NMP Łaskawej przy ul. Goplańskiej, druga z parafii p.w. św. Wojciecha na Kurczakach. W okolicy Łodzi można również ruszyć w trasy z Aleksandrowa Łódzkiego, Głowna, Zgierza i Pabianic. Więcej informacji można znaleźć na stronie projektu – tutaj.

Czytaj też: 

reklama

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama