reklama

Ortopedzi z Pabianickiego Centrum Medycznego pomagają cierpiącym pacjentom. Wszystko dzięki małej endoprotezie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PCM

Ortopedzi z Pabianickiego Centrum Medycznego pomagają cierpiącym pacjentom. Wszystko dzięki małej endoprotezie - Zdjęcie główne

Lekarze z oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej w Pabianickim Centrum Medycznym. | foto PCM

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości PabianiceLekarze z oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej w Pabianickim Centrum Medycznym przeprowadzają nowatorskie operacje dużych palców u stóp. Wykorzystują do tego specjalnego rodzaju endoprotezy.
reklama

Nowatorskie zabiegi w PCM. Ani usunięcie, ani wycięcie

Poddanym zabiegom pacjentom dokuczał problem sztywnego, ograniczonego ruchowo, koślawego i bolesnego palucha. W takich przypadkach jedną z najczęściej stosowanych metod postępowania jest usunięcie osteofitu. Alternatywę stanowi wycięcie stawu i założenie płytki, która usztywni staw.

Ani jeden, ani drugi sposób nie przynosi dużej poprawy. Pabianickie Centrum Medyczne ma jednak na to jeszcze inne inne rozwiązanie, bardziej efektywne od wspomnianych.

Nowatorskie zabiegi w PCM. Metalowa endoproteza nie powoduje sztywności

- Przeprowadziliśmy niedawno pierwszą operację wszczepienia do stawu śródstopno-paliczkowego endoprotezy wykonanej z kobaltu, chromu, molibdenu i tytanu, dzięki której zoperowany paluch nie jest usztywniony. Oprócz naszego szpitala w całym województwie łódzkim tego rodzaju endoprotez nie stosuje żadna inna placówka. Zresztą nawet na skalę ogólnopolską stanowią one rzadkość, w powszechnym użyciu są bowiem silikonowe, mniej wytrzymałe i przeznaczone dla osób o niezbyt dużej aktywności ruchowej

reklama

- wyjaśnia dr Tomasz Tuzikiewicz, kierownik oddziału chirurgii urazowo ortopedycznej.

Nowatorskie zabiegi w PCM. Implanty nie są duże

Dzięki niewielkim implantom (mają od 15 do 20 milimetrów) pacjenci borykający się ze sztywnym, ograniczonym ruchowo lub koślawym dużym palcem u stopy mogą stać się aktywniejsi. I tak się właśnie dzieje, co wiadomo od tych, którzy przeszli zabieg i pojawili się w szpitalu na wizytach kontrolnych.

W Pabianickim Centrum Medycznym wykonano do tej pory sześć operacji - u pięciu kobiet i jednego mężczyzny. Wszyscy już następnego dnia po trwającym około godzinę zabiegu stanęli na nogi i zostali wypisani do domów.

Jak podkreślają lekarze, wszczepienie takiej wykonanej ze stopów metali endoprotezy (przypomina ona endoprotezę kolana) powinny rozważyć osoby, które z powodu palucha nie mogą chodzić, kuleją czy mają kłopot z kupnem butów. 

reklama

Nowatorskie zabiegi w PCM. Przeciwwskazań do operacji jest niewiele

Przeciwwskazań do poddania się operacji jest niewiele. Należą do nich infekcja oraz znaczna deformacja dużego palca. Oczywiście wcześniej lekarze przeprowadzają z pacjentami konsultacje i wtedy zapada ostateczna decyzja, czy można wykonać zabieg.

- Ważny i warty podkreślenia jest fakt, że Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje te metalowe endoprotezy, dzięki czemu pacjent nie ponosi żadnych kosztów zabiegu. My zoperowaliśmy dopiero kilka osób, więc tak naprawdę to dopiero początek. Chcielibyśmy jednak, żeby było ich jak najwięcej

reklama

- dodaje dr Tomasz Tuzikiewicz.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama