Pabianice są drugim co do liczby mieszkańców miastem znajdujących się w aglomeracji łódzkiej, będąc tym samym centrum 120-tysięcznego powiatu. W końcu XVI wieku był to ośrodek duchowny Kapituły Katedralnej Krakowskiej w powiecie szadkowskim województwa sieradzkiego. Patronem miasta jest św. Maksymilian Maria Kolbe. Obecnie Pabianice liczą 60 tysięcy mieszkańców i obejmuje obszar 33 kilometrów kwadratowych.
Dzisiaj miasto oferuje wiele atrakcji turystycznych, które zaciekawią każdego miłośnika zabytkowych budynków, cmentarzy czy przechadzek po malowniczych parkach oraz bulwarów. Żeby zobaczyć je wszystkie, koniecznie zajrzyj do naszej galerii.
Dwór Kapituły Krakowskiej, fabryka Barucha, Dom Tkacza
Lubisz zwiedzać stare dwory? Pabianice mogą Ci zaoferować prawdziwą perełkę wśród zabytkowych budowli znajdujących się w naszym regionie. Dwór Kapituły Krakowskiej został wybudowany w latach 1566-1577 z inicjatywy kanoniki Stanisława Dąbrowskiego. Ówcześni właściciele dworu - regensi kapituły krakowskiej - byli zarządcami dóbr pabianickich, co sprawia, że jest to jeden z najcenniejszych zabytków polskiej architektury XVI wieku. Za prace nad budową zamku był odpowiedzialny architekt Wawrzyniec Lorek. W 1833 rok dwór stał się ratuszem miejskim, w którym również znajdował się areszt. Obecnie budynkiem zajmuje się Muzeum Miasta Pabianic.XIX-wieczne fabryki są klasycznym stylem zabudowania w aglomeracji łódzkiej. W Pabianicach przy ul. Lipowej można zobaczyć kompleks budynków, należących niegdyś do spółki "Bracia Baruchowie". Przedsiębiorstwo zajmowało się produkcją tkanin i zajmowało trzecie pod względem rozmiarów produkcji i zatrudnienia miejsce w Pabianicach. Obecnie nieruchomość pełni funkcję centrum sportowo-rekreacyjne. Można tam znaleźć hotel, spa, kręgielnie, siłownie oraz restauracje.
Fani klimatycznych restauracji na pewno zwrócą uwagę na "Dom Tkacza". Budynek wybudowany w stylu łużyckim w pierwszej połowie XIX wieku stanowi prawdziwą ikonę Pabianic. Przysłupowa konstrukcja z arkadowymi wnękami już z daleka przyciąga uwagę, zachęcając do zajrzenia, co znajduje się w środku. Po gruntownym remoncie w 2002 roku w nieruchomości z początku otworzono Galerię Win, a następnie restauracje o nazwie "Dom Tkacza". Menu oferuje gościom między innymi tatara z polskiej wołowiny, krewetki podpalane brandy czy garczek leśnych grzybów.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.