Jeziorsko przyjmie więcej wody. Chodzi o powódź
Jeziorsko znajduje się na granicy województw łódzkiego i wielkopolskiego. Choć aktualne prognozy pogody nie wskazują na zagrożenie powodziowe w Wielkopolsce, sytuacja jest na bieżąco monitorowana. Z uwagi na zalania na południu i podwyższone poziomy wielu rzek poszczególne rejony przygotowują się na możliwe wylanie wody z koryt.
Jeziorsko przyjmie więcej wody. Bez utraty kontroli
W związku z tym w zbiorniku Jeziorsko rozpoczęło się stopniowe zwiększanie odpływu wody. Docelowo ma odpływać z niego 37 metrów sześciennych na sekundę. Jeśli Warta przyniesie więcej wody, dzięki tym działaniom będzie możliwość jej zmieszczenia bez utraty kontroli.Jeziorsko ma powierzchnię ponad 40 kilometrów kwadratowych i pojemność blisko 203 miliony metrów sześciennych. Leży na terenie kilku powiatów: poddębickiego i sieradzkiego w Łódzkiem oraz tureckiego na terenie Wielkopolski.
Jeziorsko przyjmie więcej wody. Kiedy powstał zbiornik?
Zbiornik utworzono w 1986 roku, choć o planach jego utworzenia mówiono już od lat 60. ubiegłego stulecia. Spiętrzono środkowy bieg Warty zaporą betonową, wysoką na 12 metrów. Budowa kosztowała około miliarda złotych.
- Zapora czołowa zbudowana koło Skęczniewa jest wykorzystana do wytwarzania energii w elektrowni wodnej. Ponadto powstały tu dwie zapory boczne. W południowej części zbiornika powstał ornitologiczny Rezerwat Przyrody "Jeziorsko", w którym chroni się stanowiska lęgowe kilkudziesięciu gatunków ptaków
- czytamy na stronie polskieszlaki.pl.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.