Centra Integracyjne Cudzoziemców powstaną w kilku miastach województwa
Rząd w 2024 roku zapowiadał powstanie 49 takich centrów, z czego pięć nich powstanie w Łódzkiem: dwa w Łodzi, poza tym w Piotrkowie Trybunalskim, Sieradzu i Skierniewicach. Wszystkie z nich swoje działanie mają rozpocząć do 2024 roku. Czemu będą miały służyć?
– Centra Integracji Cudzoziemców to projekt, który został rozpoczęty przez naszych poprzedników. W roku 2022 powstał taki pilotażowy projekt i pierwsze Centrum Integracyjne Cudzoziemców w Kaliszu, które działa do dzisiaj
– mówił podczas konferencji z 2 kwietnia Maciej Sułtan, przewodniczący KO sejmiku województwa łódzkiego.
– Mają służyć integracji cudzoziemców, którzy legalnie przebywają w naszym kraju. Nie będą miejscem, gdzie te osoby mogą mieszkać czy mają prawo do dziennego pobytu. Mają inne zadania – uczyć języka polskiego na różnych poziomach, służyć doradztwem zawodowym lub przekwalifikowywać na inną pracę, mają też służyć wsparciu psychologicznemu.
„Mamy do czynienia z nagonką i sianiem dezinformacji”
Maciej Sulgan odniósł się również m.in. do filmików zamieszczanych w internecie czy wczorajszej konferencji w Piotrkowie Trybunalskim i słów Antoniego Macierewicza. Wskazuje, że to polityczna i wyborcza zagrywka PiSu.
– Mamy do czynienia z nagonką, z sianiem dezinformacji i przedstawianiem zmanipulowanych filmików, które np. przedstawiają zakończenie ramadanu – coś, co dzieje się we Wrocławiu od wielu lat. Ktoś na przykład podał tam nieprawdziwe hasło, że przywieziono tzw. inżynierów z zagranicy. Natomiast jest to nieprawda; są to osoby, które od wielu lat mieszkają w Polsce, spotkały się tam w zupełnie innym celu, do żadnych zamieszek tam nie dochodziło
– mówił. I dodał:
– Następną sytuacją jest choćby wczorajsza konferencja pana Macierewicza, który straszy, że już w Niemczech w blokach czeka 40 tysięcy nielegalnych uchodźców, którzy mają zaraz przyjechać do Polski i mają tu być dla nich tworzone jakieś enklawy, co nie jest zgodne z prawdą.
CIC w Łódzkiem mają uczyć polskiej kultury czy języka, a także pomóc w szukaniu pracy

– To mówią wszystkie badania i wszyscy specjaliści - jeśli chcemy dobrze pracować z imigrantami, potrzebujemy przede wszystkim nauki kultury, języka, pracy, mieszkania. To są podstawowe rzeczy. To, co zaczęliśmy u siebie, to zaczęliśmy uczyć języka polskiego, dawaliśmy wsparcie psychologiczne czy prawne. Ważna rzecz, że to nie są miejsca noclegowe – to miejsca wsparcia i integracji. (...) Z naszego punktu widzenia chrześcijańskiego to jest dla nas rzeczą naturalną, że takie osoby wspieramy.
– wskazywał ks. Arkadiusz Lechowski, dyrektor Centrum Służby Rodzinie w Łodzi. I dodał:
– Naszym zadaniem jest to, żeby te osoby, które do nas przybywają, nie tylko z Ukrainy, mogły się odnaleźć, nie wylądowały na ulicy, mogły znaleźć pracę, jakiekolwiek mieszkanie, żeby mogły uczyć się języka polskiego. Abyśmy mogli spojrzeć na siebie jak na sąsiadów, przyjaźnie. (...) Myślę, że to, co jest bardzo istotne, nigdy nie było zagrożena względem innych naszych podopiecznych. My, jako Centrum Służby Rodzinie, nigdy nie zaprzestaliśmy pomocy Polkom i Polakom.
„Naszym moralnym zadaniem jest to, żeby cudzoziemcy czuli się częścią społeczeństwa”
W temacie powstania Centrów Integracji Cudzoziemców wypowiedział się także Tomasz Karauda (KO), radny Sejmiku Wojewódzkiego. Podkreślał, że istnienie takich miejsc jest istotne nie tylko dla samych uchodźców, ale i dla bezpieczeństwa w Polsce.
– Jako lekarz mogę powiedzieć, że w systemie ochrony zdrowia wielu tych ludzi, którzy uciekli przed wojną, znajduje swoje miejsca pracy w szpitalach. Pracują z lekarzami, pielęgniarkami, salowymi. Te Centra Integracji Cudzoziemców mają służyć tym, którym nie jest łatwo odnaleźć się w nowej rzeczywistości
– powiedział. W dalszej części wypowiedzi poruszył też kwestię bezpieczeństwa:
– Oczywiście na tym etapie, w którym jesteśmy, musi to być wyważone w kontekście bezpieczeństwa naszego kraju. Powstawania enklaw, gdzie cudzoziemcy przyjeżdżają i nikt się nie interesuje – tego bym się bał. A jeżeli mamy ludzi, którzy tutaj przyjechali, to naszym moralnym zadaniem jest to, żeby czuli się częścią tego społeczeństwa.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.