Prawa wykonywania zawodu odebrało podczas uroczystości w Teatrze Wielkim w Łodzi w sumie 490 lekarzy, z czego 79 to lekarze dentyści, a 83 lekarze członkowie Wojskowej Izby Lekarskiej.
Łódź: Nowi lekarze odebrali prawa wykonywania zawodu
- Już w zasadzie w gimnazjum wiedziałam, że jedyny zawód, który mi odpowiada to lekarz. Studia kosztowały mnie trochę wyrzeczeń, ale satysfakcja jest spora. Dostałam się na staż w szpitalu Kopernika. A później specjalizacja. Zastanawiam się nad onkologią kliniczną i ginekologią
- mówi Zuzanna Niedbał z Częstochowy.
Filip Kościsty studiował w Łodzi, staż będzie odbywał w Tomaszowie Mazowieckim. Docelowo myśli o specjalizacji urologicznej. Jak wspomina studia?
- Pierwszy rok był najtrudniejszy. Ciężko przestawić się z trybu "liceum" na studia. Jak już się wejdzie w rutynę, jest lepiej. Oczywiście w ciągu sześciu lat zdarzały się potknięcia, ale ukończenie studiów niweluje wcześniejsze przeszkody
- mówi mężczyzna.
Magdalena Buchholz studiowała w Warszawie. Pochodzi z Tomaszowa Mazowieckiego.
- Pochodzę z lekarskiej rodziny. Jak patrzyłam na mamę, to wiedziałam, że chcę pójść w jej ślady
- dodaje kobieta.
W Polsce brakuje 15% lekarzy
Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, podkreśla, że każda z osób, która otrzymała prawa wykonywania zawodu, to wysoko wykwalifikowani lekarze.
- Każda para rąk do pracy w oddziałach szpitalnych czy poradniach jest na wagę złota. Dziś w Polsce brakuje 15% lekarzy
- zauważa.
Prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi, Paweł Czekalski, zaznacza, że sporym problemem jest obecnie zastępowalność pokoleń.
- 25% wszystkich lekarzy jest między 50. a 55 rokiem życia, kolejne 20% ma miedzy 60 a 65 lat. Borykamy się z problemem braku lekarzy, może w samej Łodzi tego nie widać, ale w powiatowych szpitalach są zamykane oddziały
- stwierdza.
Ppłk rez. lek. Artur Płachta z Wojskowej Izby Lekarskiej uważa w Łodzi powinna zostać odbudowana Wojskowa Akademia Medyczna.
- Ja kończyłem tę uczelnię. W tym roku mamy prawie 100 absolwentów. To rekordowa liczba od 20 lat. W tej chwili wojskowi lekarze są studentami Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i jednocześnie Akademii Wojsk Lądowych z Wrocławia. Odtworzenie WAMu spowodowałoby, że wszystko mieliby w jednym miejscu
- uważa lekarz.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.