reklama

Niebieska pszczoła i ćma tygrysia w łódzkim Orientarium. Ginące owady na niezwykłych fotografiach [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Niebieska pszczoła i ćma tygrysia w łódzkim Orientarium. Ginące owady na niezwykłych fotografiach [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
7
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
RegionĆmę tygrysią, niebieską pszczołę, chrząszcza bożonarodzeniowego i pazia meksykańskiego - te niezwykłe, ginące owady można zobaczyć w łódzkim Orientarium. Prosto z Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku przyjechała tam bowiem wystawa niepowtarzalnych zdjęć.
reklama

Owady krytycznie zagrożone

Ekspozycja makrofotografii będzie prezentowana od 26 kwietnia w przestrzeni Centrum Konferencyjnego. Na co dzień fotografie można oglądać między innymi w Nowym Jorku. Prezentowany projekt to kulminacja trzech lat współpracy fotografa Levona Bissa z Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej. 

- Sfotografowane w jego studiu w Wielkiej Brytanii owady wybrano ze względu na ich status ochronny. Wiele z nich jest krytycznie zagrożonych, a niektóre bezpowrotnie wymarły. Projekt ma na celu edukację opinii publicznej o obecnym kryzysie związanym ze spadkiem liczebności owadów i utratą bioróżnorodności oraz zainspirowanie do ponownego docenienia piękna i znaczenia maleńkich stworzeń, z którymi dzielimy planetę 

reklama

- podkreśla Michał Gołędowski, kierownik działu edukacji Orientarium.

Fotograf słynie z detali

Autorem zdjęć jest brytyjski fotograf Levon Biss, który w ciągu swojej 25-letniej kariery zajmował się wieloma różnymi nurtami w dziedzinie fotografii, w tym portretem, dokumentem i sportem. Słynie ze swoich detali znanych jako makrofotografia. Jego prace są wystawiane w wielu muzeach, ukazują się na okładkach międzynarodowych magazynów, a on sam jest autorem czterech książek o makrofotografii. 

reklama

Proces fotograficzny Bissa pozwala uchwycić najdrobniejsze szczegóły i zapewnia widzom wyjątkowe wrażenia wizualne. 

- Stworzenie każdego obrazu zajmuje około czterech tygodni i wykorzystuje 10 tysięcy pojedynczych zdjęć przy użyciu nowatorskiego systemu kamer z mikroskopijnymi soczewkami. Wyrazistość tych zdjęć ujawnia skomplikowane szczegóły, zwykle niewidoczne dla ludzkiego oka i sprawia, że świat owadów zyskuje nowe oblicze 

- zdradza artysta.

Chrząszcze, pszczoły i motyle

Niezwykła wystawa prezentuje owady, które są krytycznie zagrożone wyginięciem lub wyginęły. Owady takie jak chrząszcze, pszczoły czy motyle pełnią kluczowe funkcje w ekosystemie. Zapylają rośliny, przetwarzają materię organiczną, regulują populacje szkodników i stanowią ważne źródło pożywienia dla innych organizmów. Głównymi przyczynami kryzysu w ich populacjach są działalność człowieka i zmiany klimatyczne.

reklama

Wystawa będzie dostępna codziennie, w godzinach otwarcia, czyli od 9 do 19.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama