reklama

National Geographic i Cuda Polski. Kto z nominowanych z Łódzkiego?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Centralne Muzeum Włókiennictwa

National Geographic i Cuda Polski.  Kto z nominowanych z Łódzkiego? - Zdjęcie główne

Centralne Muzeum Włókiennictwa znajduje się wśród nominowanych do Cudów Polski National Geographic | foto Centralne Muzeum Włókiennictwa

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RegionRuszył plebiscyt Cuda Polski 2024, organizowany przez czasopismo National Geographic. Zwycięzcę z każdego regionu wyłonią czytelnicy. Głosowanie trwa do 5 czerwca. Na jakie miejsce z Łodzi można głosować?
reklama

Celem plebiscytu Cuda Polski jest wspieranie lokalnej turystyki, a także odkrywanie niebanalnych miejsc w Polsce. W poprzedniej edycji konkursu wygrało łódzkie Monopolis. Zdaniem redakcji National Geographic, takie miejsca jak to zyskują na popularności dzięki plebiscytowi.

Jak przebiega plebiscyt?

"W pierwszym etapie wszystkie polskie województwa rekomendują miejsca, które ich zdaniem powinny znaleźć się w kolejnej edycji plebiscytu. W drugiej fazie, po zebraniu rekomendacji, redakcja wyłania 48 nominowanych do plebiscytu (3 nominacje z każdego z 16 województw). Ostatnią częścią jest sam plebiscyt, podczas którego czytelnicy national-geograthic.pl i National Geographic Traveler Polska dokonują ostatecznego wyboru zwycięzców, oddając swoje głosy"

reklama

- wyjaśnia National Geographic.

Centralne Muzeum Włókiennictwa wśród nominowanych do Cudów Polski National Geographic

Wśród nominowanych miejsc z województwa łódzkiego znalazło się Centralne Muzeum Włókiennictwa z Łódzkim Parkiem Kultury Miejskiej. Znajdziemy tu jedną z najbogatszych kolekcji współczesnej tkaniny artystycznej.

Pomysł na stworzenie muzeum włókiennictwa w Łodzi zrodził się już w 1946 roku. Łódź już od XIX wieku była przecież stolicą przemysłu włókienniczego w kraju. 

Najpierw utworzono Dział Tkactwa w Muzeum Sztuki. W 1955 roku zyskał on nową siedzibę w Białej Fabryce Ludwika Geyera. 20 lat później zmieniono nazwę na Centralne Muzeum Włókiennictwa.

reklama

"Inicjatorką, założycielką i pierwszym dyrektorem muzeum była Krystyna Kondratiuk. To ona wyraźnie zdefiniowała sposób i zakres działania instytucji w następnych latach. Jej wizja, pasja tworzenia, a także konkretne osiągnięcia stały się solidnym fundamentem tego, czym muzeum stawało się przez kolejne lata i czym jest dziś – największym w Europie i unikalnym w skali świata muzeum poświęconym włókiennictwu i wszelkim jego aspektom

- czytamy na stronie muzeum.

W Centralnym Muzeum Włókiennictwa znajdziemy tkaniny z wielu stuleci, do tego odzież, prezentująca zmiany w kanonach mody w XX i XXI wieku. 

Wśród nominowanych z województwa łódzkiego są jeszcze: pałac w Nieborowie i podziemna trasa turystyczna w Łowiczu. Póki co najwięcej głosów ma podziemna trasa. Łódzkie muzeum jest na drugim miejscu, a pałac w Nieborowie na trzecim. Głosować można tutaj.

reklama

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama