reklama

Mijają 23 lata od zamachu na wieże World Trade Center w Nowym Jorku. Daniel Libeskind stworzył Strefę Zero

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: UMŁ

Mijają 23 lata od zamachu na wieże World Trade Center w Nowym Jorku. Daniel Libeskind stworzył Strefę Zero - Zdjęcie główne

Autorem projektu Strefy Zero jest Daniel Libeskind. | foto UMŁ

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Region11 września 2024 roku mijają 23 lata od pamiętnych ataków terrorystycznych na wieże World Trade Center w Nowym Jorku oraz Pentagon. Żeby upamiętnić ofiary tego dramatu, w miejscu zniszczonych wież powstała tzw. Strefa Zero, którą zaprojektował łodzianin i honorowy obywatel miasta, Daniel Libeskind.
reklama

Rocznica tragicznego zamachu. Łodzianin stworzył Strefę Zero

Ten dzień - 11 września 2001 roku - wpisał się w historię jako jeden z najczarniejszych w dziejach ludzkości. Porwane przez członków muzułmańskiego ugrupowania terrorystycznego Al-Kaida cztery samoloty wbiły się w strategiczne amerykańskie budynki. Dwa uderzyły w bliźniacze wieże World Trade Center, jeden w gmach Pentagonu. Czwarta maszyna, która leciała w kierunku Białego Domu, rozbiła się w Pensylwanii - jej pasażerowie podjęli walkę z porywaczami i skierowali samolot w inną stronę.

Rocznica tragicznego zamachu. Cztery rozbite samoloty

Na pokładzie samolotu, który wbił się w pierwszą wieżę WTC, znajdowały się 92 osoby, w drugiej maszynie było ich 65. Uderzenia spowodowały ogromne pożary, a następnie zawalenie się obu budynków. Tragedia pracujących w nich ludzi, którzy próbowali wydostać się z pułapki, działa się na oczach przerażonych przechodniów, a także widzów telewizyjnych na całym świecie. Wszystkie stacje przerwały wtedy swoje programy i nadawały na żywo to, co dzieje się w Nowym Jorku.

reklama

Rocznica tragicznego zamachu. Część ofiar nieodnaleziona

W samolocie, który poleciał w stronę Pentagonu, były 64 osoby. Czwarta maszyna, której porywacze nie osiągnęli swojego celu, czyli Białego Domu, wiozła na pokładzie 44 ludzi. Pasażerom udało się przejąć kontrolę nad sterami, jednak nie zdołali oni ocalić życia. Samolot rozbił się w Pensylwanii.

Po 23 latach od tych tragicznych wydarzeń część ofiar wciąż pozostaje nieodnaleziona. Łączną liczbę zabitych w zamachach określa się na blisko trzy tysiące osób. Wśród nich jest sześciu Polaków.

reklama

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama