reklama

Łódzkie Linie Turystyczne 2024. Na ulicach Łodzi zobaczymy perełki z dawnych lat [MAPY]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Śliwiński, mat. prasowe Łódzka Informacja Turystyczna

Łódzkie Linie Turystyczne 2024. Na ulicach Łodzi zobaczymy perełki z dawnych lat [MAPY] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
34
zdjęć

Łódzkie Linie Turystyczne wyruszają na ulice Łodzi | foto Tomasz Śliwiński, mat. prasowe Łódzka Informacja Turystyczna

reklama
Udostępnij na:
Facebook
RegionKiedyś jeździły po ulicach Łodzi codziennie – dziś to jednak motoryzacyjne pamiątki, które zabiorą nas w podróż czasie. Już od pierwszego dnia majówki ponownie zobaczymy zabytkowe autobusy i tramwaje, które będą przemierzać Łódź wzdłuż i wszerz. Które pojazdy zobaczymy? Ile będzie kosztował nas przejazd nimi?
reklama

Tegoroczne Łódzkie Linie Turystyczne rozpoczną swój sezon 1 maja.

Łódzkie Linie Turystyczne 2024 - gdzie spotkamy zabytkowe autobusy i tramwaje w Łodzi?

Na ulice Łodzi wyjadą zabytkowe autobusy takie jak Jelcz 272 MEX, czyli popularny „ogórek”, Jelcza PR110M oraz Ikarusa 280. Na łódzkich torach ponownie zobaczymy natomiast wycofane z normalnego kursowania tramwaj GT6, GT8N oraz tramwaj Sanok.

- Łódzkie linie turystyczne to wyjechały po raz pierwszy na miasto 3 sierpnia 2003 roku. I od tego czasu wagon zabytkowy kursował po ulicach miasta Łodzi w wagon 5N z naczepą 5 ND z lat 60. Bardzo ciekawy i charakterystyczny dla miasta Łodzi i całej komunikacji miejskiej w Polsce powojennej. Od 2021 roku rozszerzyliśmy formułę linii turystycznej, przybyły nam kolejne tramwaje i autobusy. Pojawiła się linia 100

reklama

- opowiada Michał Wądołowski, sekretarz w Klubie Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi.

Linie turystyczne w Łodzi co rok cieszą się ogromnym zainteresowaniem, nie tylko ze strony turystów. 

W podróż zabytkowym pojazdem wybierają się nie tylko sympatycy starych autobusów i tramwajów, ale także ci, którzy pamiętają je jeszcze z czasów dzieciństwa.

Do podróżowania łódzkimi klasykami zachęca także Damian Święconek, członek Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi oraz konduktor.

- Za co można pokochać te maszyny? Myślę, że przede wszystkim za ich klimat. Ludzie starsi po prostu pamiętają te wagony i autobusy po prostu z lat swojego dzieciństwa. Nieraz jako konduktor słyszę komentarze “pamiętam, ja takim jeździłem do szkoły, jeździłem takim do przedszkola” czy “rodzice mnie takim wozili”. To jest wspomnienie dla ludzi i daje im to myślę również sporą satysfakcję

reklama

- mówi Damian Święconek, konduktor klubu na Łódzkich Liniach Turystycznych.

Podczas przejazdu będzie można również korzystać z audiobooka oraz aplikacji, która wskaże, które zabytki mijamy po drodze.

- W naszej aplikacji znajdziemy masę atrakcji oraz mapy z zaznaczonymi miejscami na turystycznej mapie Łodzi takimi jak Manufaktura, Pałac Poznańskich oraz Atlas Arena. Na majówkę dostęp będzie bezpłatny, po majówce za 30 zł za możliwość korzystania. To jest dostęp jednorazowy w danym dniu, w którym korzystamy z przyjazd. 

- mówi Mateusz Łykowski, aplikacja Tropiciel.

reklama

W czasie majówki autobusy i tramwaje będą kursować do niedzieli 5 maja, następnie od 30 maja do 1 września we wszystkie weekendy i święta.

Rozkład jazdy i trasy Łódzkich Linii Turystycznych 2024

Na ulice Łodzi wyjadą trzy linie turystyczne – dwie autobusowe i jedna tramwajowa

reklama

Tramwajowa linia turystyczna 0 będzie kursować na trasie plac Niepodległości – Radiostacja przez ul. Piotrkowską, Piotrkowska Centrum, al. Kościuszki, Zachodnią, Legionów, pl. Wolności, Kilińskiego, al. Rodziny Poznańskich (dw. Łódź Fabryczna), Narutowicza.

Jadąc linią 0 będzie można dojechać do kilku miejsc na turystycznej mapie Łodzi: Centralne Muzeum Włókiennictwa, Archikatedra pw. św. Stanisława Kostki, Stajnię Jednorożców, Muzeum Miasta Łodzi, Manufaktura, pl. Wolności, dw. Łódź Fabryczna oraz Teatr Wielki.

Autobusowa linia turystyczna 100 będzie kursować na trasie Orientarium ZOO Łódź – Piotrkowska/Jaracza (Łódzka Informacja Turystyczna) przez pl. Wolności, Pomorską, Kilińskiego, Północną, Zachodnią, Drewnowską, Srebrzyńską, Legionów, al. Unii Lubelskiej, Bandurskiego, Krzemieniecką, Konstantynowską i powrót w stronę pl. Wolności.

Jadąc linią 100 będzie można dojechać do placu Wolności, ulicy Piotrkowskiej, Muzeum Miasta Łodzi, Manufaktury, Starego Cmentarza, Aquaparku Fala, Atlas Areny oraz Orientarium ZOO Łódź.

Autobusowa linia turystyczna 101 będzie kursować na trasie Piotrkowska/Jaracza (Łódzka Informacja Turystyczna) – Księży Młyn przez ul. Narutowicza, al. Rodziny Poznańskich, al. Rodziny Grohmanów, Przędzalnianą, Tymienieckiego, Milionową, Piotrkowską i powrót przez Targową i Kopcińskiego.

Jadąc linią 101 można dojechać m.in. do Pałacu Herbsta, Księżego Młyna, Palmiarni, Muzeum Kinematografii, Monopolis oraz EC1.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama