reklama

Internet światłowodowy dla mieszkańców - spełnione marzenie w Gminie Szadek

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Internet światłowodowy dla mieszkańców - spełnione marzenie w Gminie Szadek - Zdjęcie główne

Internet światłowodowy dla każdego mieszkańca | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RegionŚwiatłowód z superszybkim internetem dla mieszkańców gminy to projekt zrealizowany dzięki współpracy Gminy Szadek (woj. łódzkie, powiat zduńskowolski) i firmy Nexera – spółki technologicznej specjalizującej się w realizacji projektów światłowodowych.

Współdziałanie obu podmiotów, rozpoczęte w minionym roku, przyniosło zaplanowany efekt - chętni mieszkańcy gminy mogą korzystać ze światłowodowego, szerokopasmowego łącza internetowego dostarczonego przez Nexerę i obsługiwanego przez gminę. Dziś więc użytkownicy mogą swobodnie korzystać z internetu w edukacji - nowy internet doskonale sprawdza się w spotkaniach online, w pracy zawodowej - tu najwięcej korzystają przedsiębiorcy i rolnicy korzystający z nowoczesnych maszyn i urządzeń czy w administracji - wiele spraw w Urzędzie Gminy można załatwić przez internet. Jest to także ogromne ułatwienie dla mieszkańców w codziennych kontaktach rodzinnych i społecznych.  

Starania władz Gminy Szadek o instalację łączy internetowych dla mieszkańców sięgają roku 2014, kiedy to zainstalowano internet radiowy. W tamtym okresie był to nowatorski pomysł dający mieszkańcom możliwość korzystania z globalnej sieci. Po niespełna dziesięciu latach technologia okazała się zbyt przestarzała dla rosnących wymagań lokalnych przedsiębiorców, producentów rolnych czy zwykłych mieszkańców. W ostatnich kilku latach, gdy internet był intensywnie wykorzystywany, wszyscy potrzebowali szybszych łączy opartych na najnowszej technologii. Stąd decyzja władz gminy, by wejść we współpracę z hurtowym dostawcą łączy światłowodowych, jakim jest Nexera. 

W opisywanym przypadku współpracy samorządu i spółki technologicznej najciekawszy jest fakt, że firma prywatna, czyli Nexera, odpowiedzialna była za stworzenie lokalnej światłowodowej sieci internetowej. Samorządowi pozostało bieżące utrzymanie sieci, jej serwisowanie, nadzór na prawidłowym funkcjonowaniem i reagowanie na wszelkie sytuacje kryzysowe. Gmina bowiem posiada zespół fachowców jeszcze z okresu instalacji internetu radiowego. Jest to zatem model współpracy, gdzie gmina przejmuje rolę operatora i jest w stanie najszybciej, jak się da - znacznie szybciej od operatorów zewnętrznych - reagować na potrzeby mieszkańców i stany nadzwyczajne.  

Tak oto udało się zrealizować projekt, który obecnie gwarantuje użytkownikom łącze dziesięciokrotnie szybsze od dotychczasowego, starego internetu radiowego.  Sukces całego przedsięwzięcia to zasługa z jednej strony władz samorządowych z burmistrzem Arturem Ławniczakiem na czele, z drugiej zaś zarządu Nexery. Obie strony oparły współpracę nie tylko na najnowocześniejszej technologii projektu czy odpowiednio skalkulowanych kosztach, ale także na zaufaniu rodzącym się podczas kolejnych etapów rozmów. Pierwsze spotkanie przedstawicieli lokalnego samorządu i firmy miało miejsce na targach Smart City, kolejne etapy rozwoju współpracy to uzgadnianie kwestii technicznych i kampania informacyjna skierowana do mieszkańców. Finalnym etapem była realizacja planu przyłączy, która zakończyła się na przełomie 2024 i 2025 roku.  

Nexera, spółka istniejąca od 2017 roku, to pierwszy w Polsce hurtowy dostawca internetu światłowodowego, który na początku 2025 roku może pochwalić się inwestycjami w siedmiu województwach, co przekłada się na sieć obejmującą 760 tys. adresów oraz 250 tys. aktywnych usług. Specyfiką instalacji Nexery jest oferowanie tzw. multi-światłowodu, czyli łącza skupiającego 66 operatorów. Klienci korzystający z multi-światłowodu mogą dowolnie zmieniać operatorów na zasadzie podobnej, jak zmienia się operatorów sieci komórkowych.  

W całym projekcie współpracy warto pokazać zaangażowanie Nexery w proces edukacji mieszkańców i przedsiębiorców Gminy Szadek. W ramach kampanii informacyjnej przeprowadzono szereg spotkań podczas których docierano do mieszkańców z ofertą dającą wiele korzystnych zmian, jakie nastąpią po przyłączeniu gospodarstwa domowego czy przedsiębiorstwa do nowej lokalnej sieci. Konsultacje takie odbywały się głównie podczas dużych spotkań gminnych, gdzie Nexera zapraszała do specjalnie przygotowanego stoiska, ale także podczas mniejszych wydarzeń lokalnych czy rozmów indywidualnych pracowników technicznych z mieszkańcami. W procesie tym ważne było wsparcie ze strony samorządu udostępniającego wszelkie kanały komunikacji.  

Projekt Gminy Szadek i Nexery to przykład dobrych praktyk współdziałania samorządu i biznesu. Kluczowe dla przedsięwzięcia było przygotowanie techniczne obu stron, dobre planowanie i podział funkcji oraz wzajemne zaufanie budowane krok po kroku na bazie kolejnych doświadczeń. Przykład realizacji tego projektu pokazuje, jak można do niewielkiej gminy dostarczyć najnowocześniejszą technologię w postaci szybkiego łącza internetowego. Może to być także zachęta dla kolejnych gmin wiejskich i miejskich do podjęcia podobnego projektu, gdzie okno na świat, jakim niewątpliwie jest internet, szeroko otwiera się przed mieszkańcami lokalnej społeczności.   

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
logo