Fundacja CBOS niedawno wydała komunikat "Religijność Polaków w ostatnich dziesięcioleciach".
Wiara w Polsce. Badanie CBOS
Badania (na podstawie pytań zadanych Polakom) prezentują rozkład wiary i uczestnictwa w mszach, nabożeństwach i spotkaniach religijnych. Wyniki tworzą trend, który śledzony jest od 1997 r.
- W badaniu CBOS, korzystając ze skali od "głęboko wierzący" do "całkowicie niewierzący", Polacy i Polki mogli zadeklarować swoją wiarę w Boga. Zdecydowana większość Polaków deklaruje się jako wierzący, a jednak - jest ich coraz mniej - czytamy w komunikacie.
W pierwszym roku pandemii (2020) odsetek osób deklarujących się jako wierzące przestał przewyższać 90 proc. i od tego czasu widocznie spada. Jednocześnie wyraźnie rośnie odsetek osób zaliczających się do raczej lub całkowicie niewierzących.
Według badań zrealizowanych od stycznia do kwietnia 2024 r. – 78 proc. Polaków deklaruje się jako wierzący, a 9 proc. jako głęboko wierzący. 14 proc. badanych to niewierzący (połączono odpowiedzi "raczej niewierzący" i "zdecydowanie niewierzący"). Pięć lat temu niewierzących w sondażu było tylko 8 proc.
A jak wygląda sytuacja z uczestnictwem w mszach św.? Wyraźnie zmniejsza się odsetek praktykujących co niedzielę. Jeszcze w 2009 r. co niedzielę do świątyni chodziło 50 proc. Polaków.
W 2020 r., czyli pierwszym roku pandemii, było to 39 proc., a w tym roku jest to już tylko 34 proc.
- To najniższy odsetek praktykujących co niedzielę w historii naszych pomiarów" – podkreśla CBOS.
CBOS. Religijność Polaków
Ustabilizował się odsetek Polaków pracujących kilka razy w tygodniu – od 2015 r. wynosi on 5 proc.
Znacznie większą grupę stanowią osoby biorące udział w mszach, nabożeństwach lub spotkaniach religijnych raz lub dwa razy w miesiącu. Jest ich 13-16 proc. W ciągu ostatnich 13 lat spadł z 22 proc.
Są też osoby, które deklarują, że nie uczestniczą w mszach - jest ich 22 proc. W ciągu ostatnich 13 lat odsetek ten wzrósł z 9-11 proc.
Większość uczestników badania CBOS deklaruje się jako wierzący i praktykujący (regularnie lub nieregularnie) - to 77 proc. Wierzących, ale niepraktykujących jest 10 proc., a niewierzących i niepraktykujących - 11 proc. Co ciekawe, 2 proc. to osoby niewierzące i... praktykujące.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.