Przedwyborcza walka o fotel prezydenta Pabianic przybiera na sile. Na liście kandydatów jest pięć nazwisk, trzech mężczyzn i dwie kobiety. Dużo wskazuje jednak na to, że ostateczna rozgrywka odbędzie się pomiędzy dwiema osobami: obecnie urzędującym Grzegorzem Mackiewiczem, Waldemarem Flajszerem.
Waldemar Flajszer (PiS)
Ma blisko 20-letnie doświadczenie jako samorządowiec. Przez 4 kadencje pełnił obowiązki radnego Powiatu Pabianickiego, do grudnia 2023 roku był też Łódzkim Kuratorem Oświaty. Przez wiele lat był dyrektorem Szkoły Podstawowej nr w Pabianicach, wcześniej, przez 4 lata między 2000 a 2004 rokiem był też dyrektorem liceum a Paulo w Pabianicach.Na konferencji, która odbyła się 7 marca pod Dworem Kapituły Krakowskiej, nie zaprezentował niestety zbyt wielu szczegółów dotyczących programu. Wśród głównych postulatów, które przedstawił pojawiły się: darmowa komunikacja miejska i poprawa stanu oświaty w powiecie – gdyż tę, jak sam stwierdził kandydat PiS, należy wyciągnąć „z recesji”. Zdradził przy tym, że wie, jak to zrobić.
- Przez ostanie 3 lata miałem okazję widzieć wszystkie duże miasta województwa łódzkiego i wiem, co należy zrobić by nasze miasto także „ruszyło” – mówił podczas spotkania. - Musimy odrzucić wszelkie waśnie i spory. My wyciągamy rękę do zgody.
Na korzyść Waldemara Flajszera na pewno PiS przemawiają duże doświadczenie samorządowe i spora rozpoznawalność w mieście.
Artur Komoter (KWW Pabijanie)
Ma 28 lat, od 2020 roku członek partii Ruchu Narodowego. Obecnie sekretarz okręgu łódzkiego Ruchu Narodowego. W połowie 2021 roku został liderem struktur Konfederacji w Pabianicach. Jest magistrem informatyki i inżynierii oprogramowania na University of Birmingham w Wielkiej Brytanii. W tym kraju spędził też 12 lat życia. Podczas wyborów parlamentarnych 2023 roku starał się o mandat posła, jednak nie otrzymał wystarczającej liczby głosów.Artur Komoter zaprezentował się oficjalnie podczas konferencji, która odbyła się 8 marca w Parku Słowackiego.
– Mój pomysł na Pabianice składa się z trzech filarów – zapowiedział.
Pierwszym z nich jest obniżenie cen energii. Rozwiązaniem ma być tu program geotermalny, oparty na gorących źródłach bijących pod Pabianicami.
- Na głębokości trzech kilometrów są wody termalne o temperaturze 97 stopni Celsjusza – powiedział Komoter.
Drugim filarem, podobnie jak w przypadku kandydatów z ramienia Konfederacji w innych miastach ma być ułatwienie życia kierowcom. Zdaniem kandydata Pabijan, remont i ponowne uruchomienie linii tramwajowej doprowadziły do zmniejszenia liczby miejsc parkingowych, a obecne władze miasta zaniedbały potrzeby pabianickich kierowców.
Trzeci z prezentowanych filarów również nawiązuje do programu Konfederacji. To stworzenie lepszych warunków dla przedsiębiorców i podatników. Zdaniem Komotra wysokie opłaty i podatki doprowadziły do zamknięcia w ostatnich latach wielu drobnych firm.
- Potrzebny jest plan działania ze strony miasta na rzecz przedsiębiorców – tłumaczył kandydat Pabjan.
Grzegorz Mackiewicz (KWW Koalicja dla Pabianic Grzegorza Mackiewicza)
Jako pierwszy zapowiedział swój start w wyborach na urząd prezydenta miasta, którym zarządza od 2014 roku. Do wyborów wystartuje z komitetu wyborczego Koalicja dla Pabianic tworzonego przez lokalne stowarzyszenie Blok Samorządowy Razem oraz Koalicję 13 grudnia (PO, Nowa Lewica, PSL oraz Polska 2050).To właśnie za jego kadencji przeprowadzono remont linii tramwajowej i przebudowano centrum miasta. Inwestycja, przyniosła Mackiewiczowi spory rozgłos z dwóch powodów. Po pierwsze była największą w historii Pabianic, po drugie zamiast dwóch lat trwała blisko cztery. Opóźnienie sprawiło, że wielu mieszkańców zrażonych rozkopami i staniem w korkach zapowiedziało, że nie odda na niego głosu w najbliższych wyborach. Czy zapomnieli o swoich deklaracjach na widok nowego centrum miasta? Zobaczymy 7 kwietnia.
Anna Łosiak (KWW Projekt Pabianice)
Kandydatura byłej Skarbniczki Pabianic była sporym zaskoczeniem, podobnie zresztą jak prezentacja Projektu Pabianice. Za inicjatywą stoją bowiem osoby kojarzone do tej pory jako koalicjanci i współpracownicy prezydenta Grzegorza Mackiewicza.Anna Łosiak związana jest z samorządem niemal od samego początku, czyli od lat 90. ubiegłego wieku. Weszła do niego na zaproszenie ówczesnego prezydenta, którym był Jacek Gryzel. W 2015 roku objęła funkcję skarbniczki miasta. W tej roli zajmowała się stabilizacją finansów, co jak sama twierdzi, jej się udało.
- Pabianice dla mnie to rodzina, która tu mieszka. To są znajomi i przyjaciele i na pewno wiele osób będzie zastanawiać się, co jej strzeliło do głowy – powiedziała podczas prezentacji, która odbyła się pod koniec lutego.
Kandydatka chce postawić na inicjatywy obywatelskie, chce też uporządkować miasto. Inną z zapowiedzi jest wprowadzenie tzw. skrzynek menstruacyjnych we wszystkich szkołach. Mają się w nich znaleźć m.in. podpaski i tampony.
Renata Uznańska-Bartoszek (KWW Teraz Pabianice)
Jest radną czwartej kadencji Łódzkiej Wojewódzkiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Od 2010 do 2014 była radną miejską. Prowadzi własną firmę i jest znana z zaangażowania w sprawy seniorów i osób wykluczonych społecznie. Przewodzi organizacji pozarządowej „Forum Odpowiedzialnych Pabianiczan”.
W 2020 roku zainicjowała szycie maseczek dla medyków z całego województwa łódzkiego przez pabianickich wolontariuszy. Rok później wspólnie z innymi aktywistami zainicjowała akcję zbierania podpisów pod petycją w sprawie bezpiecznego przejazdu na skrzyżowaniu ulicy Lutomierskiej z przebiegającą tam linią kolejową. Pięć tysięcy podpisów przekazano m.in. Ministrowi Infrastruktury.
Podczas spotkania prasowego, które odbyło się pod koniec lutego, powiedziała:
- Musimy mieć odwagę (…), by występować w imieniu zwykłych obywateli. Nasze motto brzmi: słuchać ludzi. Władza ma być dla ludzi i wszystkie decyzje, które są podejmowane, powinny wynikać z oczekiwań oraz potrzeb mieszkańców i mieszkanek naszego miasta. Tak wyobrażam sobie sprawowanie funkcji prezydenta miasta Pabianic.
Czytaj również:
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.